szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

03-01-2019

PMI najniżej od 5,5 roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jakże odmiennie wygląda przełom roku od tego, z czym mieliśmy do czynienia na początku 2018. Wtedy na rynkach panowały wyśmienite nastroje (które etap kulminacji miały osiągnąć w styczniu), a wskaźniki koniunktury gospodarczej sięgały zenitu. Na początku 2018 okazało się, że PMI dla polskiego przemysłu dotarł do 55 pkt. Z dzisiejszej perspektywy widać doskonale, że kolejny raz sprawdziła się reguła "redukuj akcje, gdy PMI osiąga 55 pkt.". Obecna sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Wg najnowszego odczytu PMI zawędrował do zaledwie 47,6 pkt., co jest poziomem najniższym od ponad ... 5,5 roku.

Sprawdziliśmy kiedy takie sygnały pojawiały się historycznie.

Na przestrzeni przeszło 20. lat PMI do podobnych poziomów spadał sześciokrotnie. W dwóch przypadkach taki sygnał pojawiał się mniej więcej na półmetku recesyjnej bessy (2008, 2000). W pozostałych czterech (2012, 2005, 2002, 1998) skończyło się jednak na przejściowej zadyszce w gospodarce i paradoksalnie już wtedy opłacało się kupować akcje.

Na tym etapie nie wiadomo więc jeszcze czy na pewno uda się uniknąć mocno negatywnego scenariusza znanego z lat 2008 czy też 2000-2001. To dopiero powinno się wyjaśnić wraz z upływem czasu. Ale coś jednak wiadomo - choćby to, że bardziej prawdopodobny (67 proc.) jest scenariusz jedynie chwilowej, "typowej" zadyszki w gospodarce, która być może została w znacznym stopniu już zdyskontowana.

Uśredniona historyczna ścieżka WIG-u mniej więcej przez pół roku jest dość płaska, a potem zaczyna się wznosić.

Paradoksalnie jesteśmy w lepszym punkcie cyklu koniunkturalnego niż przed rokiem, gdy wysokie odczyty PMI (i podobnych wskaźników makro) sygnalizowały - trafnie - wysokie prawdopodobieństwo spadków na GPW w horyzoncie wielomiesięcznym.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

O ile łącznie Fed obniży jeszcze stopy proc. do końca tego roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna