szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

27-06-2019

Plusy i minusy niższych rentowności

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Rentowności obligacji na rynkach bazowych (i w Polsce) spadły już do poziomów niewidzianych od co najmniej kilku lat. Wg części obserwatorów jest to oznaka, że rynek długu dyskontuje pogłębiające się spowolnienie gospodarcze, które z kolei jest ponoć ignorowane przez rynki akcji. Wskazują na silną dywergencję między zachowaniem obu rynków. Któryś z nich musi być w błędzie - przekonują. Albo w swym optymizmie myli się rynek akcji, albo w swym pesymizmie rynek obligacji.

Ale na sprawę można też spojrzeć w zupełnie inny sposób. Dużo niższe niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu rentowności obligacji oznaczają, że stały się one mniej dochodowe. Rentowności papierów np. 2-letnich są znów na większości rynków niższe - czasem dramatycznie niższe - od prognozowanych stóp dywidendy w przypadku indeksów giełdowych. Dotyczy to również polskich akcji. Największą różnicę widać w krajach strefy euro, gdzie rentowności zostały pogrążone przez QE.

Reasumując, trwający trend spadkowy rentowności obligacji na rynkach bazowych ma swoje jasne i ciemne strony z punktu widzenia inwestorów giełdowych. W scenariuszu pesymistycznym obligacje dyskontują zbliżanie się recesji, choć zdarzało się, że bywały w błędzie w tych prognozach. W scenariuszu bardziej optymistycznym spadek rentowności to mniejsza konkurencja dla akcji, które oferują relatywnie atrakcyjniejsze stopy dywidendy.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna