szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

19-12-2019

Optymizm największy od roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Opisywany i analizowany przez nas regularnie comiesięczny globalny sondaż wśród zarządzających funduszami okazał się w tym roku jednym z najlepszym narzędzi z warsztatu inwestora (już niebawem na naszych łamach dłuższa lista takich narzędzi).

Fakt, że w połowie roku z sondażu BAML wynikało, że fundusze na świecie drżą przed bessą/recesją i są najbardziej niedoważone w akcjach od 2009 roku, okazał się zgodnie z naszą diagnozą energetyczną pożywką dla ... hossy.

Od tego czasu wahadło mierzące nastroje stopniowo wychyla się w drugą stronę. Wg najnowszego odczytu główny barometr zawarty w sondażu znalazł się najwyżej od ponad roku - 31% netto zarządzających deklaruje przeważenie (overweight) w globalnych akcjach. Dla porównania, w czerwcu 21% netto zarządzających deklarowało niedoważenie - i był to poziom nastrojów najniższy od dziesięciu lat.

Dobra wiadomość jest taka, że to ciągle nie jest poziom, który można by określić jako niebezpieczny optymizm/euforia. Dla porównania, w styczniu 2018 - gdy rynki w atmosferze ekscytacji "globalnym zsynchronizowanym ożywieniem" ustanawiały lokalny szczyt - omawiany wskaźnik sięgał 55% netto. Innymi słowy można sobie wyobrazić, że na przestrzeni 2020 roku nastroje będą stopniowo, być może z przerwami (uwaga na ewentualną powtórkę z roku 2012), zmierzały ku poziomom euforii. Aż do momentu, w którym rynki będą w tak wyśmienitych humorach, że zapomną o zagrożeniach...

Prawa do publikacji niniejszego artykułu są zastrzeżone dla Qnews.pl oraz parkiet.com.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna