Okazja do długoterminowych zakupów wg KKR | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Okazja do długoterminowych zakupów wg KKR

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

Natknęliśmy się właśnie na ciekawą analizę autorstwa Henry'ego H. McVey z firmy KKR. Pod tym enigmatycznym skrótem kryje się firma inwestycyjna H. Kravisa i G. Robertsa (wśród założycieli był też J. Kohlberg - stąd nazwa), która największy rozgłos zyskała, wygrywając w 1989 roku batalię o przejęcie konglomeratu tytoniowo-spożywczego RJR Nabisco. Na ten temat powstała nawet poczytna książka "Barbarians at the Gate" ("Barbarzyńcy u bram" - owi tytułowi barbarzyńcy to wg jednego z innych bohaterów książki właśnie KKR). Firma specjalizuje się w transakcjach typu private equity, zarządzając na całym świecie atywami o wartości ponad 100 mld USD.

W datowanej na 8 września analizie uwagę przykuwa m.in. taki wykres:

Według wyjaśnień autora, widoczny na wykresie "wskaźnik kapitulacji na rynku akcji" pokazuje jak mocno notowania odchyliły się od rozmaitych miar siły trendu (momentum) i tzw. szerokości (jedną z nich jest liczba spółek notowanych sporo poniżej rocznych maksimów). Po sierpniowym tąpnięciu wskaźnik znalazł się blisko historycznych minimów. Jak to możliwe, skoro rynek akcji spadł "tylko" 12% od szczytu - zastanawia się autor. Odpowiedź: "ostatnia wyprzedaż miała miejsce w kontekście wcześniejszej skrajnie niskiej zmienności i miarowo rosnących notowań". Zdaniem McVey'a ostatnie wydarzenia najbardziej przypominają lata 1998 i 2011 - to wnioski spójne z opisywanymi wcześniej wynikami naszych własnych badań.

Co dalej? KKR przyznaje, że "rynek potrzebuje trochę czasu na wyleczenie ran po ostatnim szoku" (patrz: analogia z 2011 rokiem), ale jednocześnie zaleca zwiększyć udział amerykańskich akcji w portfelu.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory