szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

17-05-2019

Odpływy mniejsze ale nadal odpływy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak co miesiąc przyglądamy się napływom/odpływom w polskich funduszach inwestujących na GPW, posiłkując się danymi Analiz Online.

Kwiecień przyniósł w końcu dodatnie saldo nabyć w kategorii funduszy typowo akcyjnych (+20 mln zł netto), ale kapitał uciekał nadal z funduszy absolutnej stopy zwrotu, z których większość ma większe lub mniejsze pozycje w polskich akcjach.

Na dłuższą metę suma nabyć i umorzeń w tych dwóch kategoriach funduszy jest silnie skorelowana z zachowaniem np. indeksu sWIG80. W szczególności szczyt popularności funduszy absolutnej stopy zwrotu pokrył się w czasie ze szczytem indeksu małych spółek (wiosna 2017).

W pierwszych miesiącach tego roku sWIG80 rósł mimo kontynuacji odpływu kapitału, choć w tym miesiącu dostał już wyraźnej zadyszki. Bez wątpienia pojawienie się pozytywnego przełomu w napływach (takiego jak np. w trakcie lat 2009 lub 2012) po tak długim okresie exodusu byłoby dobrą wiadomością. Na razie jednak ciągle na nią czekamy. Dość prawdopodobna jest natomiast jedna kwestia: ten kto "złapie" przysłowiowy dołek omawianej tendencji, później zapewne osiągnie bardzo solidne stopy zwrotu...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna