szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

02-04-2019

Odbicie jak w 2009 lub 1998

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Dziś jeszcze porcja statystyk na temat zakończonego I kwartału. Na giełdach był to okres solidarnego odrabiania strat powstałych po równie solidarnej przecenie w IV kwartale 2018.

O ile IV kwartał na Wall Street był najgorszy od długiego czasu, to w I kwartale br. wszystko to uległo odwróceniu o 180 stopni. Wystarczy przytoczyć kilka faktów:

  • dla amerykańskiego S&P 500 IV kwartał był najgorszy od 29. kwartałów (Q3 2011) - I kwartał był z kolei najlepszy od ... 38. kwartałów (Q3 2009);
  • jeśli chodzi o same IV kwartały, to ten ostatni był najgorszy od dziesięciu lat (Q4 2008) - tymczasem jeśli chodzi o same I kwartały, to ten ostatni był najlepszy od ... 21. lat (Q1 1998).

Z kolei na rynkach wschodzących I kwartał przerwał złą passę i okazał się najlepszy od ośmiu kwartałów.

Na GPW blado wypadł WIG20, ale trzeba też uczciwie przyznać, że z kolei w IV kw. ub.r. stanowczo opierał się przed spadkami.

W największym stopniu uwagę zwracają jednak średnie i małe spółki, które wreszcie w dobrym stylu przerwały złą passę. Dla mWIG40 i sWIG80 to był najlepszy kwartał od dwóch lat (Q1 2017).

Co to wszystko może zapowiadać? Czy to tylko dynamiczna korekta zwyżkowa w ramach bessy czy może wręcz przeciwnie - powrót do hossy?

W skali całego świata (MSCI ACWI) podobne gwałtowne odbicie (>+10%) po gwałtownym spadku (<-10%) miało miejsce na przestrzeni kilku dekad tylko w latach 2009-2010 (Q2 2009 + Q3 2010) oraz w 1998 (Q4).

We wszystkich tych przypadkach (oczywiście to dość skromna próbka statystyczna...) tak mocne zanegowanie wyprzedaży stanowiło pozytywny sygnał. Co ciekawe, na podobieństwo obecnej sytuacji z jednym z tych przypadków - rokiem 1998 - zwracaliśmy uwagę jeszcze w lutym. Ten sam epizod wygląda też ciekawie w kontekście odwrócenia krzywej rentowności obligacji w USA - był to jeden z tych przypadków, w których ów sygnał nie oznaczał natychmiastowej bessy (ostateczny szczyt hossy ukształował się kilkanaście miesięcy później, na sporo wyższym poziomie).

Reasumując, solidarne mocne odbicie na rynkach akcji w I kwartale, to bardzo pozytywna odmiana po fatalnym IV kwartale.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna