szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

01-04-2021

Od wyprzedania do wykupienia

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Przełom miesiąca to zawsze okazja, by zaktualizować rozmaite wskaźniki. Tym razem przyjrzymy się popularnemu oscylatorowi RSI (w ujęciu miesięcznym), którego zadaniem jest sygnalizowanie kiedy rynek jest "wyprzedany", a kiedy "wykupiony".

Tak się składa, że dokładnie przed rokiem pisaliśmy, że "rodzime akcje stały się skrajnie wyprzedane w rozumieniu miesięcznego RSI". I okazało się, że z tego ekstremalnego punktu polskie walory czekała już tylko droga w ... górę.

A jak to wygląda obecnie, po roku? W przypadku WIG-u ciągle daleka droga do stanu wykupienia. Marzec zakończył się z RSI na poziomie 56,1 pkt. Jeszcze nigdy w przeszłości fale zwyżkowe nie zakończyły się na tak relatywnie niskim pułapie. Czyli ciągle istnieje tu potencjał?


RSI - popularny wskaźnik pokazujący stany "wykupienia" (overbought) i "wyprzedania" (oversold). Bazuje na stosunku średnich zwyżek i spadków za ostatni okres.

Co ciekawe stan wykupienia osiągnął natomiast najmocniejszy ostatnio segment polskiego rynku - akcje małych spółek. W tym przypadku miesięczny RSI przekroczył już granicę 70 pkt. - po raz pierwszy od ... czterech lat. Niepokoić może fakt, że przy porównywalnych poziomach RSI kończyły się fale hossy w latach 2017 i 2000. Ale z drugiej strony w trakcie najbardziej pamiętnych epizodów RSI potrafił dojść nawet do ponad 90 pkt. (!), więc nie ma żadnej gwarancji że "hossa maluchów" zaraz dobiegnie końca.

Próg strefy wykupienia przekroczył (lekko) również amerykański S&P 500. I w tym przypadku trzeba jednak podkreślić, że historycznie omawiany oscylator zwykle wędrował jeszcze wyżej.

Reasumując, podczas gdy katastrofalny marzec 2020 indeksy giełdowe kończyły silnie wyprzedane (WIG) lub mocno zbliżając się do tej strefy (sWIG80, S&P 500), to marzec 2021 niektóre z nich zakończyły dla odmiany już w strefie wykupienia (sWIG, S&P 500). Historia nie pozwala jednak jednoznacznie wyrokować, że jest to sygnał końca hossy - w wielu przypadkach musiało dojść do silnego wykupienia.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna