szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

18-04-2019

Nastroje zarządzających na świecie wychodzą z dołka

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czy dojście amerykańskiego S&P 500 oraz globalnego MSCI ACWI (w którym walory z Wall Street mają obecnie 56% udziału) w pobliże rekordów oznacza, że nastroje wśród zarządzających funduszami na świecie stają się euforyczne? Nic z tych rzeczy, jeśli wierzyć najnowszemu globalnemu sondażowi Bank of America/ML. Owszem, nastroje zaczęły się radykalnie poprawiać, ale ta poprawa odbywa się z niskiego pułapu.

Miesiąc temu pisaliśmy, że nasz ulubiony barometr wyłowiony z sondażu BAML spadł wtedy do poziomu najniższego od połowy 2016, co świadczyło o zupełnym braku wiary w kontynuację trendu wzrostowego. Teraz jednak zarządzający zaczynają coraz cieplej spoglądać na rynki akcji. Odsetek netto menedżerów deklarujących przeważenie akcji w portfelach podskoczył nagle z 3% do 17%.

Powyższy wykres sugeruje, że poprawa nastrojów, choć dynamiczna, jest raczej ciągle w początkowej, niż schyłkowej fazie. Dla porównania, kiedy globalne akcje w styczniu 2018 wspinały się na szczyty w atmosferze euforii i wiary w "globalne zsynchronizowane ożywienie", barometr wynosił aż 55%. Do tych pułapów jeszcze daleka droga. Pod tym względem obecna sytuacja jest odpowiednikiem tej z końcówki 2016 roku (przed fenomenalnym dla giełd rokiem 2017) oraz z początku 2012 roku (przed świetnym 2013 rokiem, aczkolwiek pierwsza fala zwyżkowa okazała się wtedy falstartem).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna