szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

24-09-2021

Nastroje schłodzone, ale czy wystarczająco?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kapryśna wrześniowa koniunktura skłania do bliższego przyjrzenia się wskaźnikom nastrojów ("sentymentu") na Wall Street.

Ciekawostką jest fakt, że chociaż ostatnia korekta spadkowa jest ledwie zauważalna na wykresie S&P 500 w układzie tygodniowym, to wg cotygodniowego sondażu AAII (Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych) nastroje w ostatnim czasie stały się mocno "niedźwiedzie" (pesymistyczne). Już poprzedni tydzień barometr AAII kończył na poziomie najniższym od ... niemal roku. W komentarzach dominuje raczej pozytywna interpretacja tego stanu rzeczy (skoro nastroje stały się tak kiepskie, to czas na ich poprawę?). Warto jednak dodać, że w ostatnich latach wskaźnik potrafił zejść jeszcze niżej w przypadku większych korekt.

Warto tu dodać, że ta sama instytucja (AAII) publikuje też comiesięczny sondaż dotyczący nie tyle oczekiwań rynkowych, lecz deklarowanej struktury portfela inwestycyjnego. Ostatni odczyt za sierpień pokazywał silnie "bycze" nastawienie inwestorów indywidualnych.

Przywołajmy jeszcze inny barometr, autorstwa firmy Investors Intelligence, która od lat mierzy nastroje autorów tzw. newsletterów inwestycyjnych. Odsetek optymistów ("byków") w tym badaniu znalazł się w kończącym się tygodniu najniżej od ... maja 2020 (47%), jednocześnie wyraźnie w górę drgnął odsetek pesymistów (22% - najwięcej od października 2020).

Ten sam wykres pokazuje jednak też, że przewaga optymistów nad pesymistami jest ciągle duża, a w trakcie głębszych korekt potrafiła skurczyć się do zera lub nawet pojawiała się przewaga "niedźwiedzi".

Reasumując, wg przykładowych dwóch, należących do najbardziej popularnych wskaźników "sentymentu" na Wall Street, nastroje uległy wyraźnemu schłodzeniu, które historycznie wystarczało do zakończenia mniejszych korekt spadkowych na rynku akcji. Większe korekty wymagały natomiast dużo głębszego schłodzenia wskaźników.

Oba przedstawione powyżej wskaźniki stanowią komponenty naszego Barometru Nastrojów na Wall Street, którego najnowszy odczyt podamy w poniedziałek.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Rentowność polskich obligacji 10-letnich do końca 2022 roku urośnie maksymalnie do:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna