szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

12-02-2021

Nastroje na emerging markets o krok od szczytu z 2007?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wzbogacamy arsenał obserwowanych przez nas wskaźników nastrojów ("sentymentu") o barometr dotyczący rynków wschodzących autorstwa firmy analitycznej Topdown Charts. "Nasz wskaźnik uwzględnia wszystkie dostępne nam dane dotyczące nastrojów na rynkach wschodzących, takie jak przepływy kapitałów w funduszach, miary wyceny ryzyka, nastroje ekonomiczne, rewizje zysków spółek" - informuje firma.

Warto wspomnieć, że Topdown Charts umieśliło wcześniej poniższy wykres na liście dziesięciu najtrafniejszych wykresów ubiegłego roku. Trzeba przyznać, że zejście EM Composite Sentiment Indicator (EM CSI) do poziomu najniższego od globalnego kryzysu finansowego w trakcie marcowego "korona-krachu" okazało się trafnym sygnałem histerycznej paniki (i zarazem okazji do dużych zakupów na emerging markets).

Teraz jednakże sytuacja przedstawia się zupełnie odmiennie. Omawiany barometr zawędrował tak wysoko, że jest już tylko o krok od ... historycznego rekordu z 2007 roku.

Czytaj też: Rynki wschodzące jak w czasach największej świetności

Jak to interpretować? "Wyśrubowany sentyment niekoniecznie stanowi barierę dla wzrostu cen. (...) Ale z pewnością podnosi poprzeczkę - wystarczyłoby nawet niewielkie rozczarowanie, by doszło do wstrząsów na rynkach" - diagnozuje Topdown Charts.

Podzielamy tę opinię. Z doświadczenia wiemy, nie ma perfekcyjnych wskaźników, które pozwoliłyby zawsze bezbłędnie zasygnalizować szczyt hossy. Pocieszające jest to, że np. w odróżnieniu od 2007 roku polityka banków centralnych póki co raczej sprzyja niż zagraża rynkom wschodzącym (wtedy seria podwyżek stóp procentowych na świecie zaczynała już wykolejać koniunkturę gospodarczą) Niemniej trudno byłoby nazwać tak wysokie odczyty "sentymentu" okazją do zakupów.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Rentowność polskich obligacji 10-letnich do końca 2022 roku urośnie maksymalnie do:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna