szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

11-10-2019

Najważniejszy czynnik dla cen mieszkań? Bezrobocie

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kilka dni temu pisaliśmy o nowych rekordach cen mieszkań w Polsce wg Eurostatu. Teraz kolejne przemyślenia w tej kwestii.

Od czego zależą trendy na rynku nieruchomości mieszkaniowych? Z pewnością od wielu czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się być ... poziom bezrobocia. Poniższy wykres nie pozostawia co do tego większych wątpliwości. To że ceny mieszkań rosną od mniej więcej pięciu lat, nieprzypadkowo wydaje się skorelowane ze spadkiem bezrobocia. Sprawa jest intuicyjna - niższe bezrobocie to lepsze nastroje konsumentów i ich chęć do wydawania pieniędzy.

Dalsza logiczna konsekwencja jest taka, że tendencja zwyżkowa na rynku nieruchomości skończy się zapewne wtedy, gdy zacznie zmieniać się trend na rynku pracy.

Na razie wg bardziej szczegółowych danych miesięcznych trudno byłoby zakładać, że ten trend się już zmienia (dane za wrzesień poznamy 23 X, ale nie oczekuje się tu większej zmiany). Stopa bezrobocia jest w okolicach dołka, a 12-miesięczna średnia maleje (choć już nie tak szybko jak wcześniej).

Reasumując, rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce wydaje się silnie związany z ogólną sytuacją gospodarczą, której najlepszym i najprostszym wyznacznikiem jest stopa bezrobocia.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna