szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-03-2019

Na razie ten rok zgodnie z planem

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Nasze coroczne zestawienia stóp zwrotu z poszczególnych klas aktywów wielokrotnie przynosiły trafne - choć nierzadko kontrowersyjne - wnioski na kolejny rok. Przypomnijmy, że rok 2018 był bardzo słaby dla tzw. ryzykownych aktywów i udany dla tzw. defensywnych (dolar i obligacje). Przypomnijmy konkluzje płynące z naszego zestawienia za 2018:

  • Dywersyfikacja, dywersyfikacja, dywersyfikacja – to najważniejszy ponadczasowy wniosek inwestycyjny płynący z naszego corocznego rankingu stóp zwrotu z wybranych aktywów; dywersyfikacja pozwala uniknąć ryzyka „załadowania się” w te aktywa, które potem okazują się najsłabsze;
  • W ramach takiego zdywersyfikowanego portfela warto zastanowić się nad zwiększeniem wagi (przeważeniem) akcji z rynków wschodzących (w tym polskich), przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi dolara, który zgodnie z naszą diagnozą sprzed roku opłaciło się przeważać w 2018 roku;
  • Jeśli chodzi o polskie akcje, po dwóch latach słabości warto zastanowić się nad zwiększeniem wagi małych spółek kosztem dużych.

Jak na razie tamte konkluzje okazują się całkiem trafne. Mamy odreagowanie na rynkach akcji, wśród których wskazane w tamtej analizie aktywa - akcje z rynków wschodzących i polskie małe spółki (sWIG80) - radzą sobie bardzo dobrze. Ogólnie szeroka dywersyfikacja w tym roku popłaca.

Oczywiście mamy za sobą dopiero nieco ponad dwa miesiące i nie ma żadnej pewności czy taki układ stóp zwrotu utrzyma się do końca roku. W międzyczasie spodziewać się można wielu zdarzeń. Niemniej mamy kolejny argument za tym, że szeroko zdywersyfikowany portfel, w którym przeważone są te aktywa, które w poprzednim roku były słabe, to dobre długoterminowe podejście dla cierpliwych inwestorów.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna