szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
SZUKAMY PEREŁEK

31-01-2014

MCI: aktywa netto na akcję urosną o 35%

źródło: Wikimedia Commons

Rozmawiamy z Tomaszem Czechowiczem, Prezesem Zarządu MCI Management S.A.

 

W minionym roku aktywa netto na akcję urosły o ponad 30% do 12,2 zł. Według prognozy spółki, w tym roku aktywa netto na akcję mają urosnąć o kolejne 35%, do 16,5 zł. Jakie konkretnie będą źródła wzrostu tej wartości?

Na prognozowany wzrost według założeń złożą się głównie dwa elementy. Po pierwsze dwa najważniejsze fundusze (Euroventures i TechVentures) powinny wypracować IRR (wewnętrzną stopę zwrotu – red.) na poziomie powyżej 10%. Dla porównania MCI od początku istnienia tych funduszy realizuje IRR w wysokości 15% netto, a historyczny IRR od początku działalności grupy sięga 19,8%. Do tego dojdzie urynkowienie wyceny oraz dekonsolidacja Private Equity Managers S.A. w drodze IPO.

Jedna z najważniejszych spółek w portfelu MCI to Indeks, turecki dystrybutor sprzętu IT. Czy ostatnie wydarzenia w Turcji wpływają na wasze postrzeganie tego rynku?

Index zakończył rok zgodnie lub prawdopodobnie powyżej naszych oczekiwań na poziomie EBITDA, głównie dzięki rozszerzeniu umowy dystrybucyjnej Apple o sprzedaż telefonów Iphone. To pierwsza taka umowa w Europie. Oczywiście negatywnie na tę inwestycję wpłynęła deprecjacja tureckiej liry, która w istotnym zakresie  skonsumowała nasz dotychczasowy 6-miesięczny zysk na tej inwestycji.

Uważamy, iż obecna sytuacja jest bardzo ciekawa dla długoterminowych inwestycji w Turcji, oczywiście trzeba poczekać na wyniki wyborów w Turcji w marcu, aby zmniejszyło się ryzyko polityczne, które od czerwca 2013 wzrosło w tym kraju. Należy pamiętać, iż Turcja to jedna z najbardziej perspektywicznych gospodarek na świecie.

Na przestrzeni ostatnich lat MCI znacznie powiększyło skalę działalności. W minionym roku aktywa przekroczyły 1 mld zł. Czy nie oznacza to, że coraz trudniej będzie o atrakcyjne projekty, w które można by zainwestować tę rosnącą pulę kapitału? Czy MCI będzie angażowało się w liczne małe projekty na wczesnym etapie rozwoju?

Rośnie stopień digitalizacji gospodarki, a co za tym idzie rośnie ilość projektów, w które możemy się angażować. Dla przypomnienia MCI angażuje się na etapach: ekspansja/buyout, wzrost i wczesny etap w spółki działające w obszarze digital disruption (czyste modele internetowe), digital adaptation (transformacja championów starej ekonomii do nowej ekonomii), digital ecosystem (infrastruktura niezbędna do rozwoju nowej ekonomii) w Polsce, Czechach, Niemczech, Rosji i Turcji. Jesteśmy bardzo selektywni, ale fakt dynamicznego rozwoju digitalizacji gospodarki oraz fakt, iż inwestujemy na rynkach zamieszkanych przez blisko 400 mln ludzi pozwala wierzyć, iż powinniśmy być w stanie co najmniej utrzymać jakość inwestycji przy ich rosnącym wartościowym wolumenie. Do 2015 działa (okres inwestycyjny) nasz fundusz MCI.InternetVentures i do tego czasu nie planujemy zaprzestania inwestycji na etapie early stage (małe inwestycje).

MCI planuje emisję obligacji zamiennych. Już na koniec III kw. ub.r. zadłużenie Grupy z tytułu obligacji przekraczało 90 mln zł. Jakie docelowo rozmiary może osiągnąć zadłużenie MCI?

Zadłużenie bilansowe MCI na koniec roku kształtowało się w okolicach 100 mln zł przy jednoczesnej bieżącej płynności na poziomie MCI i funduszy na kwotę 200 mln zł. Zasadniczo nasza polityka zakłada, iż nie chcemy przekraczać progu 25% długu netto do aktywów (sumy bilansowej w danym roku). Kowenanty uzgadniane z inwestorami w emisjach obligacji mówią o maksymalnym progu 50% długu do aktywów. Suma bilansowa grupy MCI w 2014 powinna wynosić 1-1,5 mld zł.

 

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Na koniec IX 2020 S&P 500 będzie:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna