szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
SZUKAMY PEREŁEK

29-01-2014

MCI – ryzyko wysokie, ale i kurs dużo poniżej wartości aktywów netto

W minionym roku wartość portfela inwestycyjnego specjalizującej się w spółkach technologicznych Grupy MCI osiągnęła rekordowe rozmiary, a w tym roku trend według prognoz spółki ma zostać podtrzymany.

Zachęcamy do udziału w KONKURSIE!

Profil działalności

MCI to quasi fundusz private equity, którego uwaga koncentruje się na firmach technologicznych o silnej ekspozycji na rozwój Internetu.

Od początku działalności (1999 r.) MCI zrealizował łącznie 50 projektów inwestycyjnych. Jak twierdzi spółka, dotychczasowa średnia roczna stopa zwrotu z inwestycji to 19,8%.

W 2013 r. aktywa pod zarządzaniem Grupy MCI przekroczyły rekordowy poziom 1 mld zł.

MCI to giełdowy weteran – akcje funduszu notowane są na GPW od lutego 2001 r. Głównym udziałowcem i prezesem zarządu jest Tomasz Czechowicz.

 

Wyniki finansowe i wartość spółki

Według szacunkowych danych w 2013 r. skonsolidowany zysk netto Grupy MCI sięgnął rekordowego poziomu 189 mln zł, czyli więcej niż zakładała sierpniowa prognoza spółki (170 mln zł). Pełen raport za 2013 rok mamy poznać 18 marca.

W analizie firm takich jak MCI w grę wchodzi nie tylko poziom zysku, ale przede wszystkim aktywa netto na akcję (NAVPS). Na koniec roku wyniosły 12,2 zł. Obecny kurs akcji (9,32 zł – dane z 27 I) jest 24% poniżej tej wartości. Według grudniowej prognozy spółki, w 2014 r. NAVPS ma urosnąć do 16,5 zł, co zwiększałoby dyskonto aż do blisko 44%.

Rys. 1. MCI – aktywa netto na akcję (zł)

NAVPS

Na wartość portfela inwestycyjnego MCI składa się zarówno wartość spółek notowanych na giełdach (wycenianych według kursów rynkowych):

  • ABC Data – dystrybutor sprzętu IT notowany na GPW;
  • Indeks – dystrybutor sprzętu IT notowany w Turcji,

… jak i spółek niepublicznych, takich jak Private Equity Managers (firma zarządzająca aktywami – MCI chce wprowadzić ją na giełdę w tym roku) czy Invia.cz (czeska spółka działająca na rynku e-travel).

 

Zdaniem analityków

W listopadowym raporcie Noble Securities oceniło MCI jako „dobrą ekspozycję na dalszą kontynuację hossy giełdowej”, wyceniając akcje na 13,56 zł w horyzoncie 9-miesięcznym i zalecając kupno walorów. Analitycy zwrócili uwagę m.in. na dynamiczną poprawę wyników spółki portfelowej ABC Data, która według swej polityki dywidendowej może wypłacić akcjonariuszom minimum 50% ubiegłorocznego zysku.

Rys. 2. Kurs akcji MCI (zł)

MCI - kurs akcji w trendzie wzrostowym 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

 

 

 

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Na koniec IX 2020 S&P 500 będzie:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna