"Margin debt" zakręca w dół | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

"Margin debt" zakręca w dół

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Na temat bijącego rekordy zadłużenia na rachunkach maklerskich w USA (margin debt) pisaliśmy kilkakrotnie w ostatnich kilkunastu miesiącach, zwracając uwagę, że rekordy same w sobie - a nawet zbliżanie się zadłużenia do poziomu BILIONA dolarów - nie muszą stanowić sygnału ostrzegawczego. Teraz jednak z margin debt zaczyna się dziać coś innego - wg najnowszych danych w lipcu dług zmalał po raz pierwszy od ... marca 2020, czyli pandemicznego krachu. Już wcześniej z jednego z najwyższych poziomów we współczesnej historii (powyżej progu 60%) zaczęła opadać 12-miesięczna dynamika zadłużenia.

Uwagę tej kwestii poświęcił główny analityk techniczny BofA Merrill Lynch S. Suttmeier. "Rosnąca dźwignia finansowa zwykle potwierdza hossę na rynku akcji. Z tego powodu nowe rekordy margin debt nas nie martwią. Zaczynamy się natomiast martwić, gdy dług przestaje rosnąć, sugerując, że inwestorzy zaczęli redukować dźwignię" - tłumaczy. I dodaje, że zarówno szczyt 12-miesięcznej dynamiki (który najprawdopodobniej jest za nami), jak i samego margin debt (tutaj trudniej o definitywne stwierdzenie zmiany tendencji, bo spadek obejmuje na razie tylko jeden miesiąc), to "potencjalnie niedźwiedzie sygnały".

Można się zgodzić, że postępujące schłodzenie margin debt może z wyprzedzeniem wróżyć pierwszą od miesięcy większą korektę na Wall Street. Ale to powinna chyba być tylko korekta, a nie bessa na wzór tych z lat 2000-02 czy 2008, bo brakuje czynnika, który wtedy doprowadził do głębokiego załamania zarówno poziomu długu jak i samych cen akcji, czyli serii podwyżek stóp procentowych w USA. Na razie Fed zastanawia się nad ograniczeniem gigantycznego skupu aktywów (QE), który to swoją drogą dzięki zapewnieniu niespotykanej płynności w systemie finansowym sprzyjał wywindowaniu margin debt do rekordowych pułapów.

Reasumując, bijący wcześniej rekordy dług na rachunkach maklerskich w USA w lipcu zmalał po raz pierwszy od pandemicznego krachu, a jego 12-miesięczna dynamika zakręca w dół z jednych z najwyższych poziomów w historii.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory