szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

30-06-2021

Lipiec był zawsze udany dla obligacji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

O sezonowości często mówi się w odniesieniu do rynków akcji, ale pojawia się pytanie: czy może ona dotyczyć również obligacji? Przyjrzyjmy się miesięcznym stopom zwrotu z indeksu polskich hurtowych (stałoprocentowych) obligacji skarbowych (TBSP, Treasury BondSpot Poland).

Okazuje się, że osiągnięcia benchmarku papierów skarbowych w poszczególnych miesiącach bywały mocno zróżnicowane. Pod tym względem jesteśmy w ciekawym punkcie roku, bo rozpoczynający się jutro lipiec statystycznie rzecz biorąc był ... najlepszym miesiącem dla obligacji.

Po pierwsze każdy lipiec bez wyjątku w historii TBSP (od 2007 roku) był na plusie. Tego samego nie można powiedzieć o żadnym innym miesiącu (najbliżej tego wyczynu był jeszcze marzec).

Po drugie siódmy miesiąc roku przyniósł średnio rzecz biorąc najwyższą stopę zwrotu spośród wszystkich miesięcy.

Wygląda więc na to, że wakacyjny nastrój zawsze sprzyjał obligacjom hurtowym. Nie zdarzały się groźne wzrosty rentowności, być może za sprawą ograniczonej aktywności inwestorów i emitenta (Skarbu Państwa).

Reasumując, perspektywa sprzyjającej letniej sezonowości to z pewnością pociecha dla inwestorów po wyjątkowo słabej pierwszej połowie roku na rynku obligacji (TBSP jest ok. 2% na minusie od początku roku).


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna