szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

29-04-2021

Kwiecień nie zawiódł. Co z majem?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Przed miesiącem zwracaliśmy uwagę, że z historycznego punktu widzenia kwiecień cechuje się najlepszą sezonowością na Wall Street. Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego na ostatnich dwóch sesjach miesiąca, to również i tegoroczny kwiecień perfekcyjnie wpisze się w te statystyki.

A co z nadchodzącym majem? Chociaż inwestorom giełdowym dobrze znane jest tradycyjne powiedzenie "sell in May and go away" (sprzedaj w maju i uciekaj), to statystyki sugerują, że przez maj należałoby tu rozumieć raczej jego końcówkę niż początek. Historycznie bowiem odsetek miesięcy na plusie (z dodatnią zmianą S&P 500) co prawda nie dorównywał rekordowemu kwietniowi (77%), ale i tak był na bardzo przyzwoitym poziomie (71%). Dopiero kolejne miesiące cechują się wyraźnie gorszą sezonowością.

Pokusiliśmy się o uśrednienie wszystkich majowych ścieżek amerykańskiego indeksu. Takie ćwiczenie daje dość pozytywne rezultaty.

Oczywiście od tej optymistycznej normy zdarzały się wyjątki. Jeden z najbardziej spektakularnych miał miejsce jedenaście lat temu, w 2010 roku, kiedy S&P 500 spadł o ponad 8%. Niemniej wzorzec sezonowy średnio rzecz biorąc pozostaje relatywnie korzystny.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna