Krwotok funduszy akcyjnych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Krwotok funduszy akcyjnych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Na przestrzeni ubiegłego roku, śledząc dane na temat napływów gotówki do funduszy inwestycyjnych o typowo akcyjnym (agresywnym) profilu, konkludowaliśmy, że po raz pierwszy w historii na GPW mamy do czynienia z hossą ... bez napływów, a nawet z odpływami netto kapitałów inwestorów indywidualnych.

O ile wraz z przyspieszeniem zwyżek cen akcji w styczniu wreszcie pojawiły się wpłaty (ponad 500 mln zł netto), to paradoksalnie zaraz potem, na początku lutego przez rynki przetoczyła się fala przeceny. W lutym sytuacja ... powróciła do "normy". Z różnych kategorii agresywnych funduszy uciekł wg danych IZFiA ponad miliard złotych (!) w ujęciu netto.


Wskaźnik skumulowanych wpłat/wypłat spadł do poziomów, przy których w ostatnich dziesięciu latach można było myśleć o ... akumulacji akcji. Pytanie tylko czy to nadal dobra kontrariańska podpowiedź, skoro od kilkunastu miesięcy zachowanie wskaźnika jest co najmniej dziwne...

Na przestrzeni ubiegłego roku zastanawialiśmy się czy do powrotu historycznej korelacji między napływami a zmianami WIG-u dojdzie poprzez (a) falę napływów świeżej gotówki, (b) zmianę trendu na GPW ze wzrostowego na spadkowy. Niestety wraz z zejściem WIG-u na przełomie lutego/marca do poziomu najniższego od ponad siedmiu miesięcy szala zwycięstwa zaczęła się przechylać na korzyść tego drugiego scenariusza...

Można zastanawiać się jakie czynniki sprawiły, że od połowy 2015 roku z funduszy typowo akcyjnych uciekło netto już ponad 4,9 mld zł? Czy jest to kwestia braku gotówki na rynku? Spójrzmy na kolejny wykres.

Świeżej gotówki jak widać nie brakuje, tyle tylko, że trafia ona przede wszystkim do najbardziej konserwatywnej grupy funduszy: pieniężnych. Od początku 2017 roku trafiło tam netto ponad 10 mld zł (!). Pocieszające z punktu widzenia rynku kapitałowego jest to, że pieniądze płyną też (nie licząc słabszego lutego) do szerokiej kategorii funduszy mieszanych, które część aktywów inwestują w akcje. Być może nie ma więc sensu tak bardzo rozpaczać nad systematycznym popadaniem w niełaskę funduszy typowo akcyjnych?

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory