szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
CO NAS DZIWI?

17-08-2015

Kredytów CHF ciąg dalszy – czyli dlaczego nie wiemy, kto z politycznych decydentów skorzysta na proponowanych rozwiązaniach?

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Warszawska GPW, a w szczególności notowane na niej banki, ostatnie miesiące nie mogą zaliczyć do udanych. Przedwyborcza licytacja na ‘genialne’ pomysły doprowadziła do olbrzymich strat po stronie inwestorów, głównie funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. Ciężkie straty poniósł również Skarb Państwa.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych i niesprawiedliwych pomysłów jest kwestia przewalutowania kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim w taki sposób, aby główny ciężar wzięły na siebie banki i ich akcjonariusze, czyli tak naprawdę my, polskie gospodarstwa domowe, posiadające fundusze emerytalne i inwestycyjne.

Ostatnie propozycje polityków mogłyby doprowadzić do strat w sektorze bankowym na poziomie 22 mld zł. W gronie najbardziej dotkniętych banków byłby giełdowy Getin Noble, którego kurs załamał się w bieżącym roku już o 65%. Kurs narodowego czempiona – PKO BP – spadł o blisko jedną czwartą.

Inwestorzy ponieśli zatem olbrzymie straty. Wartość rynkowa notowanych na GPW banków spadła przez ostatnie 3 miesiące o ponad 40 mld zł!

Nikt natomiast nie pyta o to, kto na proponowanych zmianach skorzysta? I to nas bardzo dziwi! A przecież powinniśmy wiedzieć. Szczególnie jeśli chodzi o politycznych decydentów i ich najbliższych!

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna