szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-12-2013

Korekta pozwoli złapać oddech

Tomasz Hońdo, CFA
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

O nieuchronnej korekcie coraz bardziej rozgrzanej koniunktury giełdowej mówiliśmy już od kilku tygodni. W końcu się jej doczekaliśmy. Nie ma gwarancji, że to już koniec krótkoterminowej przeceny, ale zakładamy, że na dłuższą metę hossa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa!

 

Na warszawskim parkiecie zagościła mocniejsza korekta. Skorygowały się wszystkie segmenty rynku, począwszy od blue chips, a skończywszy na małych spółkach. Indeks sWIG80, który jeszcze na początku listopada ochoczo bił rekordy hossy, teraz nie zdołał utrzymać się nad lokalnym dołkiem sprzed kilku tygodni i znalazł się najniżej od ponad sześciu tygodni.

Rys. Indeks sWIG80 koryguje się w dół  

sWIG80: ostro w górę, potem stabilizacja, a teraz korekta 

Aby móc odpowiedzieć na pytanie „co dalej?”, musimy po pierwsze przypomnieć jakie są źródła korekty spadkowej. Już od połowy października alarmowaliśmy o oznakach niebezpiecznie narastającego optymizmu rynkowego (wysoki odsetek byków wśród inwestorów indywidualnych, popyt na jednostki agresywnych funduszy, sprzedające się niczym ciepłe bułeczki akcje w ofertach publicznych, a nawet optymistyczne prognozy w naszym konkursie).

W takich warunkach obecna korekta jest czymś zupełnie naturalnym i zrozumiałym. Może również okazać się czymś baaardzo pożytecznym na dłuższą metę, swoistą okazją do złapania oddechu po forsownym marszu w górę.

Schłodzenie mocno rozgrzanej koniunktury to prawdopodobnie taki właśnie odpoczynek w trendzie wzrostowym. Wciąż widzimy na horyzoncie czynniki, które będą sprzyjać kontynuacji tego trendu w kolejnych miesiącach. Polska gospodarka ciągle przyśpiesza (ostatnio coraz śmielej do gry przystępują wydatki konsumpcyjne), a dzięki niskiej inflacji nie ma jeszcze presji na zabójcze dla koniunktury giełdowej podwyżki stóp procentowych. W strefie euro mówi się nawet o potrzebie dalszego „poluzowania”.

Nie oznacza to oczywiście, że korekta musi się skończyć z dnia na dzień. Optymizm rynkowy urósł wcześniej w takim stopniu, że teraz adekwatne do jego rozmiarów może być przejściowe schłodzenie koniunktury. Fani analizy technicznej mogą zapewne na wykresach niektórych rodzimych indeksów dopatrzyć się formacji (np. „podwójnego szczytu” na wykresie sWIG80) zapowiadających dalsze problemy byków w kolejnych tygodniach. Z formacjami jest jednak tak, że raz się sprawdzają, innym razem niekoniecznie.

Reasumując, zakładamy, że mimo obecnej korekty hossa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Trudno przewidzieć czy to już koniec przeceny (raczej nie), ale warto zwrócić uwagę także na pozytywne jej aspekty. Może pojawią się wreszcie okazje inwestycyjne, na których niedostatek tak bardzo narzekali ostatnio zarządzający.

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna