szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-11-2013

Korekta na razie ma płaski przebieg

Tomasz Hońdo, CFA
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

W naszych podsumowaniach tygodnia tradycyjnie monitorujemy wskaźniki nastrojów, wychodząc z założenia, że duży optymizm na rynku to przestroga przed schłodzeniem koniunktury (przynajmniej na krótką metę), zaś silny pesymizm to z kolei zachęta do zakupów.

Od czterech tygodni wskaźnik optymizmu, jakim jest odsetek byków w ankiecie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, uparcie utrzymuje się powyżej pułapu 60%. Z taką sytuacją mamy do czynienia pierwszy raz w historii tego wskaźnika (która niestety jest relatywnie krótka – sięga jedynie 2011 r., co oznacza że nie obejmowała dotąd cyklicznej hossy z prawdziwego zdarzenia). Odczyty te skorelowane są z narastającym optymizmem na rynkach zagranicznych.

Rys. Wskaźnik optymizmu i WIG

Odsetek byków i WIG

Coraz bardziej szampańskie nastroje skłaniają do ostrożności. Pewne oznaki osłabienia krótkoterminowej koniunktury na GPW są już zresztą widoczne. Na razie korekta przybiera postać zadyszki. Mimo, że pod koniec października WIG przejściowo wspiął się na nowy szczyt trendu wzrostowego, to jednak w ostatecznym rozrachunku jest ciągle na poziomie sprzed prawie trzech tygodni.

Pytanie za dziesięć punktów: czy zadyszka to dopiero wstęp do właściwej korekty (taki schemat widoczny był przy poprzednich korektach w czerwcu i wrześniu), a może tym razem na zadyszce się skończy? Nie mamy niestety szklanej kuli, która pozwalałaby nakreślić precyzyjnie scenariusz rozwoju wydarzeń w najbliższych tygodniach. Niemniej ryzyko związane z narastającym optymizmem rynkowym sugeruje zachowanie ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o zwiększanie zaangażowania na rynku akcji w obecnej chwili.

Na koniec podkreślmy, że powyższe rozważania – obarczone sporą dawką niepewności –  dotyczą wyłącznie perspektyw dla koniunktury giełdowej w krótkim horyzoncie czasowym. W dłuższym – obejmującym co najmniej dwa kwartały – są nadal duże szanse na kontynuację trendu wzrostowego (na ten temat piszemy w innych analizach). Ewentualne schłodzenie nastrojów byłoby w tym kontekście prawdopodobnie okazją do zakupów.


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd wykresów z giełdy i gospodarki.

 

 

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna