szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-04-2021

To już (niebezpieczna) euforia czy jeszcze nie?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jednym ze sztandarowych elementów w ramach naszej misji analitycznej jest śledzenie rozmaitych wskaźników nastrojów giełdowych zgodnie z buffettowską zasadą "bój się, gdy inni są żądni zysków i bądź żądny zysków, gdy inni się boją".

Obecna sytuacja, szczególnie jeśli chodzi o amerykański oraz globalny (w którym Wall Street ma decydującą wagę) rynek akcji, jest o tyle ciekawa, że część wskaźników "sentymentu" osiąga już rekordowe poziomy, podczas gdy część innych dopiero zmierza ku takim poziomom.

Te wskaźniki świadczą już o rekordowej euforii na rynkach...

Gospodarstwa domowe w USA z większym udziałem akcji w portfelach niż na szczycie bańki internetowej


Źródło: JP Morgan. Wykres pokazuje wartość akcji posiadanych bezpośrednio oraz pośrednio (fundusze) przez amerykańskie gospodarstwa domowe w stosunku do całości ich aktywów finansowych.

Udział akcji w całym rynku funduszy inwestycyjnych: w USA blisko rekordu z początku 2018, a na świecie najwyżej od co najmniej 20. lat

Źródło: JP Morgan. Wykres pokazuje szacowaną wartość akcji w funduszach akcji oraz mieszanych w stosunku do aktywów pod zarządzaniem na całym rynku funduszy. 

Globalny "wskaźnik Buffetta" na rekordowych poziomach

... a te ciągle nie dotarły jeszcze do ekstremalnych poziomów

Udział akcji deklarowany przez członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII) najwyżej od trzech lat (70%), ale ciągle sporo poniżej rekordów z 2000 roku

Pozycjonowanie inwestorów (nasz ulubiony wskaźnik od Deutsche Banku) wysoko, ale nie skrajnie (jak na początku 2018)

Bull & Bear Indicator (nasz ulubiony wskaźnik od Bank of America) najwyżej od 2018, ale ciągle nie strefie "extreme bullish"

Reasumując, podczas gdy przed rokiem część wskaźników nastrojów giełdowych była ekstremalnie nisko (sygnalizując strach i ... okazję do zakupów), to teraz wszystkie wskaźniki z naszej listy są mniej lub bardziej wysoko. Ale ciągle mamy wątpliwości czy to już jest niebezpieczny stan euforii (jak na początku 2018, o bańce internetowej z przełomu wieków nie wspominając), bo niektóre sprawdzone barometry nie potwierdzają jeszcze tej tezy.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna