szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

11-09-2020

Jak mocno schłodziły się nastroje rynkowe?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak zwykle w trakcie ruchów spadkowych na giełdach bierzemy pod lupę wskaźniki nastrojów rynkowych.

Ogólnie można powiedzieć na podstawie monitorowanych przez nas wskaźników - które stanowią komponenty naszego publikowanego co tydzień Barometru Nastrojów na Wall Street - że ostatnie dwa tygodnie przynoszą silne schłodzenie "sentymentu".

Wg wstępnego odczytu (ostateczny za ten tydzień opublikujemy w poniedziałek rano) nasz zbiorczy barometr w ciągu dwóch tygodni spadł z +0,59 (umiarkowany optymizm) do -0,38 (umiarkowany pesymizm). Niektóre korekty spadkowe kończyły się już na tych poziomach, choć większe ruchy w dół wymagały dalszego schłodzenia nastrojów.

Jeśli popatrzymy na poszczególne komponenty, to najmocniej jak na razie skorygował się wskaźnik NAAIIM, pokazujący średnią deklarowaną alokację w aktywnie zarządzanych funduszach. Wskaźnik runął ze 106,6% (jedna z najwyższych wartości w historii) do 53,1%.

Ale z kolei wskaźnik nastrojów Investors Intelligence pokazujący opinie autorów popularnych w USA newsletterów inwestycyjnych na razie skorygował się nieznacznie i pozostaje na wysokim poziomie.

A na GPW? Wg sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w ostatnich tygodniach przybyło sporo "niedźwiedzi" i ubyło "byków", ale nie doszło jeszcze do sytuacji, w której pesymiści zdobyli przewagę.

Reasumując, przecena na rynkach akcji rozpoczęta przed ponad tygodniem przyniosła już zauważalne - choć pytanie czy wystarczające - schłodzenie większości (ale nie wszystkich) wskaźników nastrojów.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Recesja w globalnej gospodarce wywołana przez pandemię:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna