szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

28-08-2019

Inwersja krzywej w USA, a sprawa polska

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ledwie pochyliliśmy się nad kolejnym etapem odwrócenia krzywej rentowności obligacji w USA, a już natrafiliśmy na raport J.P. Morgan, w którym ten bank przygląda się kwestii tego jak w związku z inwersją zachowywały się ceny akcji na rynkach wschodzących. Najbardziej w tym raporcie zainteresował nas wątek polski.

J.P. Morgan sprawdził jak poszczególne emerging markets sprawowały się zarówno przed, jak i po odwróceniu krzywej, które traktowane jest jako wiarygodny sygnał zbliżającej się recesji.


Uwaga - J.P. Morgan podkreśla, że badanie to sięga połowy lat 90., więc obejmuje tylko dwie ostatnie recesje w USA (to mało ze statystycznego punktu widzenia).

Okazuje się, że polskie akcje zachowywały się średnio rzecz biorąc słabo w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi w ciągu 12. miesięcy przed inwersją. Co ciekawe jest to spójne z obecną sytuacją. Indeks MSCI Poland (w ujęciu dolarowym) w ostatnich 12. miesiącach spadł o ok. 13%, czyli ponad 7 pkt. proc. mocniej niż indeks MSCI Emerging Markets.

Z tej samej tabeli wynikałoby, że w okresie po odwróceniu krzywej polskie akcje zachowywały się średnio rzecz biorąc lepiej niż całość rynków wschodzących (przy czym "lepiej" mogło oznaczać mniejszą przecenę). Kwestią otwartą jest to czy to zachowanie da się jakoś racjonalnie wytłumaczyć, czy może jest to raczej tylko historyczna ciekawostka.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna