szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

26-02-2015

Indeks dojrzałych rynków zakończył korektę

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER 

Wydarzeniem ostatnich dni na globalnych giełdach jest nowy rekord grupującego 23 rynki rozwinięte indeksu MSCI World. Sprawa jest o tyle godna odnotowania, że nie jest to po prostu kolejny rekord "z marszu", jakich wiele w trakcie systematycznej hossy. Trzeba było na niego czekać od lipca 2014 r. Właśnie wtedy przerwany został stabilny trend wzrostowy. Kulminacja problemów nadeszła w październiku, kiedy wkrótce po zakończeniu amerykańskiego QE i w atmosferze obaw o globalny wzrost gospodarczy indeks zanotował głęboką korektę, która sprowadziła go do poziomu najniższego od 9 miesięcy. Dopiero teraz udało się odrobić tamte straty.

Nowy szczyt jest niewątpliwie korzystnym rozstrzygnięciem z punktu widzenia analizy technicznej. Jesienne przebicie linii trendu wzrostowego sięgającej 2012 roku mogło robić bardzo złe wrażenie. Wraz z zakończeniem korekty tamte negatywne sygnały odchodzą do przeszłości.

Indeks rynków rozwiniętych MSCI World wraca do formy

Inna sprawa, że hossa na rynkach rozwiniętych jest ciągle dość wybiórcza - z naszych wyliczeń wynika, że jedynie 30% wszystkich rynków z tej grupy notowanych jest wyżej niż przed rokiem (przynajmniej w ujęciu dolarowym - w lokalnych walutach ten odsetek jest zapewne wyższy). Może to i dobrze, bo gdyby wszystkie indeksy przeżywały zgodną hossę, mogłyby się pojawić obawy przed przegrzaniem koniunktury. Na razie daleko ciągle do takiego etapu.

Globalna hossa okazuje się jeszcze bardziej wybiórcza, jeśli spojrzymy na inną grupę krajów - rynki wschodzące. Ich indeks (MSCI Emerging Markets) do szczytów ma daleko. Wskaźnik siły relatywnej tego indeksu względem rynków rozwiniętych szoruje zaś po dnie. Nie powinno to dziwić w warunkach bessy surowcowej i obaw przed globalną deflacją - takie otoczenie nigdy nie sprzyjało emerging markets.

Rynki wschodzące ciągle relatywnie słabe

 

Reasumując, najnowszy rekord indeksu rynków rozwiniętych pokazuje, że po okresie jesiennej zawieruchy powróciła hossa. Jednocześnie jest ona ciągle na tyle wybiórcza, że nie ma obaw przed przegrzaniem koniunktury. 

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna