szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

22-05-2019

GPW zakładnikiem wojen handlowych?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Teoretycznie koniunktura na warszawskiej giełdzie nie powinna mieć wiele wspólnego z wojną handlową między USA i Chinami, bo przecież polska gospodarka nie jest bezpośrednio narażona na skutki tej konfrontacji (no chyba że objęłaby też handel USA z bliskimi nam gospodarczo Niemcami). W praktyce mechanizm jest bardziej skomplikowany.

W omawianym wczoraj raporcie Goldman Sachs zwrócił uwagę, że chińskie władze walczyć będą ze skutkami nowych ceł nakładanych przez administrację Trumpa poprzez spadek wartości (deprecjację) swej waluty. Tak też faktycznie się dzieje, i to już od wielu tygodni. Dzięki osłabianiu się juana chińskie towary stają się relatywnie tańsze (atrakcyjniejsze) w przeliczeniu na dolary, co częściowo "buforuje" wpływ ceł.

Ale co to ma wspólnego z koniunkturą na GPW? Otóż w ostatnich latach nietrudno dostrzec silną korelację (więź) między zachowaniem juana (CNY), a sytuacją na rynkach wschodzących. Kiedy juan się umacnia, jest to oznaka rosnącego apetytu na ryzyko, a kiedy się osłabia - wręcz przeciwnie.

A z rynków wschodzących już prosta droga do GPW. Co prawda teoretycznie rodzimy rynek jest jedną nogą na rynkach rozwiniętych (po ubiegłorocznym awansie w klasyfikacjach FTSE Russell i Stoxx), ale w praktyce jakoś tego nie widać. Być może dlatego, że w klasyfikacji firmy MSCI jeszcze długo będziemy jednym z emerging markets (a do tego na skutek kilku tegorocznych rewizji udział Polski w koszyku EM nieco spadnie).

Te proste korelacje, aczkolwiek nie mają wiele wspólnego z tzw. realną gospodarką, w ostatnich tygodniach wyraźnie pogrążają polskie indeksy. Bez wątpienia eskalacja wojen handlowych to jeden z głównych czynników ryzyka z czysto rynkowego punktu widzenia. Z drugiej strony, gdyby w którymś momencie strony konfliktu handlowego złagodziły swe stanowiska, nietrudno byłoby o zwrot o 180 stopni...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna