szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

14-02-2019

Globalne zsynchronizowane spowolnienie - ciąg dalszy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowsze odczyty wskaźników wyprzedzających (CLI) OECD nie pozostawiają wątpliwości - trwa globalne zsynchronizowane spowolnienie gospodarcze. A przynajmniej trwało jeszcze w grudniu, bo tego miesiąca dotyczy aktualny odczyt.

Odsetek krajów, w przypadku których CLI pokazują "ekspansję" gospodarczą, spadł do niespełna 16%. To poziom najniższy od ... lipca 2009 roku (!).


Dane dotyczą 38. krajów, dla których dostępne są wskaźniki OECD CLI.

Nic więc dziwnego, że grudzień był tak słabym miesiącem dla rynków akcji, które - to doskonale widać z dzisiejszej perspektywy - dyskontowały szybko pogarszającą się koniunkturę gospodarczą.

Doskonale wpisuje się w to również wczorajszy odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro, która w grudniu również zanurkowała (-4,2% rok do roku). Dynamika także w tym przypadku okazała się najsłabsza od 2009 roku.

I tu pojawia się pytanie - czy w grudniu koniunktura w gospodarkach osiągnęła twarde dno, co miałoby sugerować mocne zachowanie rynków akcji w tym roku? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo choć wskaźniki CLI teoretycznie mają charakter wyprzedzający względem np. oficjalnych danych o PKB, to i tak nawet one są jak widać w praktyce opóźnione o prawie półtora miesiąca względem wydarzeń na rynkach.

Ale nie oznacza to, że w ogóle nie warto analizować tego typu wskaźników. Zauważmy, że nawet jeśli wysyłane przez nie sygnały były z natury nieco opóźnione względem zmian trendów na giełdach, to jednak te sygnały potrafiły pokazywać punkty zwrotne na wiele kolejnych miesięcy. Dotyczy to zarówno sygnałów sprzedaży (ostatnio na początku 2018 roku, gdy koniunktura zaczynała się pogarszać z wysokich poziomów), jak i kupna. Przez sygnał kupna globalnych akcji rozumieć można poprawę szerokości wzrostu gospodarczego z bardzo niskich pułapów. Na razie takiego sygnału nie ma, ale kto wie czy nie pojawi się za jakiś czas? Będziemy trzymać rękę na pulsie.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna