szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

21-11-2019

Globalna (mini?) recesja wynikowa

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Pisaliśmy już o tym, że w trzecim kwartale po raz pierwszy od kilku lat lekko spadły zyski amerykańskich korporacji. Jeśli chodzi o cały świat, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wg danych Bloomberga zysk na akcję (EPS) dla globalnego indeksu MSCI ACWI spadł po raz kolejny. Pogorszenie wyników trwa już mniej więcej od wiosny br., więc trudno je zbagatelizować.

Spojrzenie na historię pozwala wyróżnić dwa scenariusze:

  • pesymistyczny, w którym w pewnym momencie pogorszenie wyników przeradza się w gwałtowne recesyjne załamanie -  tak jak w latach 2008-2009 i 2001-2002;
  • optymistyczny, w którym pogorszenie jest zjawiskiem przejściowym i stosunkowo łagodnym - tak jak w latach 2015-16 czy 2011-12.

W scenariuszu pesymistycznym załamaniu zysków towarzyszyło podobne załamanie globalnego indeksu giełdowego. Dlaczego zatem obecnie zamiast pogrążyć się w bessie, bije on właśnie nowe rekordy? Wg popularnej teorii jest to wyłącznie efekt stymulacji monetarnej, która niejako odrywa rynek od tzw. fundamentów.

Ale warto brać pod uwagę także alternatywne wytłumaczenie. Zauważmy, że poprzednio kiedy indeks powracał do bicia rekordów (2017, 2012), był to już koniec pogarszania się wyników spółek (o czym można było się przekonać dopiero z pewnym opóźnieniem). Kto wie czy i tym razem rynek nie obstawia takiego scenariusza...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Jakie aktywa warto teraz dodawać do portfela?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna