szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

22-10-2019

Główny argument niedźwiedzi nadal w mocy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Odwrócenie krzywej rentowności obligacji skarbowych w USA na przestrzeni tego roku było jednym z najmocniejszych, udokumentowanych historycznie argumentów za nadejściem recesji (i być może bessy). Sprawę opisywaliśmy wielokrotnie.

W ostatnich dwóch tygodniach mamy kolejny istotny sygnał w tej kwestii. Krzywa rentowności ... znów ma normalny kształt (czyli przestała być odwrócona). Tzw. spread 10y-3m (jeden ze standardowo branych pod uwagę parametrów krzywej rentowności) po pobycie głęboko na minusie wyszedł na nowo na plus (głównie dzięki wzrostowi rentowności obligacji 10-letnich).

Czy to oznacza, że wszystko wróciło do normalności, a takie zachowanie wskaźnika niejako wytrąciło oręż z ręki zwolennikom scenariusza recesja/bessa? Zerknijmy na szerszy kontekst.

Powyższy wykres raczej sugerowałby, że jeden z głównych niedźwiedzich argumentów wcale nie stracił na aktualności. Potwierdzają to także bardziej konkretne wyliczenia widoczne w tabeli.

Innymi słowy, "wystromienie" krzywej rentowności obligacji po jej wcześniejszym odwróceniu (inwersji) wg danych historycznych wcale nie przekreśla negatywnego sygnału...

Rzecz jasna, nie brakuje również argumentów "byczych". Przecież ledwie kilka dni temu pisaliśmy o sygnale, które niezawodnie zapowiadał ... ocieplenie nastrojów na giełdach.

Jak poradzić sobie z tą ciężko strawną miksturą pesymistycznych i optymistycznych sygnałów? Przede wszystkim pamiętajmy, że inwestowanie to nie nauka ścisła i żaden sygnał o niczym nie przesądza - wszystko rozgrywa się w kategoriach prawdopodobieństwa. Zdaniem autora obecne rzadko spotykane sprzeczności w sygnałach rynkowych przemawiają za jakimś kompromisowym rozwiązaniem w praktyce (odpowiednia porcja gotówki na wypadek możliwości - ale nie gwarancji - bardziej okazyjnych zakupów).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna