Fed zredukował QE o kolejne 10 mld USD. Na rynkach nerwowo | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Fed zredukował QE o kolejne 10 mld USD. Na rynkach nerwowo

Pogłębienie słabości rynków wschodzących w połączeniu z realizacją zysków na Wall Street to powody, dla których przedłuża się korekta na polskiej giełdzie. Na krótką metę nadal może być nerwowo i niewykluczone jest dalsze schłodzenie nastrojów, na dłuższą – kluczowa będzie kondycja rodzimej gospodarki.

Wyczekiwane przez rynki ostatnie posiedzenie Fedu pod przewodnictwem Bena Bernanke nie przyniosło niespodzianek. Zgodnie z oczekiwaniami władze monetarne drugi raz z rzędu ograniczyły skalę skupu aktywów w ramach QE o 10 mld USD. Co miesiąc Fed będzie skupował z rynku instrumenty dłużne (skarbowe i hipoteczne) o wartości 65 mld USD. Wiele wskazuje też na to, że ograniczanie QE będzie kontynuowane także na kolejnych posiedzeniach, o ile pozytywne trendy w amerykańskiej gospodarce nie ulegną zaburzeniu.

Niespodzianki nie ma, co nie oznacza, że najnowsze decyzje są neutralne dla rynków. Amerykański S&P500 przeżywa pierwszą od kilku miesięcy korektę. Na razie dotarł do wsparcia, ale czy zdoła się ono utrzymać?

Rys. 1. S&P500

S&P500 - kolejna korekta trendu wzrostowego 

Nerwowo jest nadal na rynkach wschodzących, które według konsensusu są najmocniej zagrożone przez zmianę polityki Fedu.

Rys. 2. Turecki BIST 100

Turcja niezmiennie w trendzie spadkowym 

Turbulencje dotarły również na nasz rynek. Złoty, choć relatywnie mocny w porównaniu z walutami krajów postrzeganych jako najbardziej zagrożone przez ograniczanie QE, i tak znalazł się względem euro na poziomie najniższym od ponad czterech miesięcy. WIG, który w poprzednim tygodniu nie poradził sobie z poziomem oporu w okolicy 52 tys. pkt., teraz znalazł się w pobliżu ostatniego dołka.

Rys. 3. WIG

WIG pomiędzy wsparciem i oporem 

Jak ocenić te wydarzenia? Z jednej strony wpisują się w prezentowaną wcześniej wielokrotnie diagnozę, zgodnie z którą ten rok będzie z różnych powodów dużo trudniejszy (bardziej zmienny) dla inwestorów, niż ubiegły (Dynamika indeksów prawdopodobnie będzie słabnąć; Rok 2014 = 2010?; O duże zyski z akcji będzie trudniej).

Z drugiej – pytanie czy to już czas na prawdziwą bessę na szerokim rynku? Polska gospodarka nie jest jeszcze, przynajmniej według historycznych wzorców, na niebezpiecznie zaawansowanym etapie cyklu wzrostowego, a to pozostawia nadzieję na kontynuację. W takich warunkach teoretycznie można jeszcze liczyć na nowe szczyty hossy. Na krótką metę może być jednak nadal nerwowo.

Już niebawem: obszerna analiza zależności między polityką Fedu, słabością rynków wschodzących a perspektywami naszego rynku akcji w podziale na duże oraz małe i średnie spółki.

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory