Europa odżywa, Chiny słabną | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Europa odżywa, Chiny słabną

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wczorajsze wstępne odczyty wskaźników PMI za lipiec potwierdzają, że poszczególne rejony świata są w nieco innych fazach cyklu koniunkturalnego. Tradycją są już mocne odczyty dla Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik aktywności w amerykańskim przemyśle od wielu miesięcy utrzymuje się (z chwilowymi przerwami) powyżej granicy 50 pkt. (najnowszy odczyt to 53,2 pkt.). Gospodarka rozwija się może nie w oszałamiającym tempie, ale za to w miarę jednostajnym, dostarczając argumentów giełdowym bykom.

Przez dłuższy czas ostro z takim obrazem sytuacji kontrastowała sytuacja w strefie euro. I tam jednak mamy kolejne pozytywne sygnały. PMI dla przemysłu eurolandu podnosi się stopniowo od sierpnia ub.r., a najnowszym potwierdzeniem tej tendencji jest wzrost powyżej granicy 50 pkt. (po raz pierwszy od dwóch lat). Jeśli poprawa okaże się trwała, to prawdopodobnie zacznie też rozkręcać się mechanizm rewizji w górę oczekiwanych zysków spółek giełdowych w Europie. To także duża szansa dla polskich spółek, których zyski póki co są pod presją.

Na drugim biegunie jest chińska gospodarka, gdzie PMI spadł do 11-miesięcznego dołka i niewiele brakuje, by było to minimum ponad czteroletnie. Ten stan rzeczy ciąży wszystkim rynkom wschodzącym, a w pewnym stopniu rykoszetem dostaje się także polskim akcjom, głównie największych spółek. Cała nadzieja w tym, że w którymś momencie ożywienie w eurolandzie (o ile będzie kontynuowane) zacznie przekładać się też na poprawę kondycji chińskiej gospodarki za pośrednictwem rosnącego eksportu Państwa Środka.

Wskaźniki PMI

Wskaźniki PMI - strefa euro i Chiny

Wskaźniki PMI (Purchasing Managers Indices) obliczane są przez firmę Markit przy współpracy z HSBC. Powstają na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród czołowych przedsiębiorstw. Wbrew obiegowym opiniom, nie są to jednak wskaźniki nastrojów. Pytania w ankietach dotyczą bowiem nie oczekiwań firm, lecz faktów, takich jak wielkość zamówień, produkcji czy zatrudnienia.

 


Zachęcamy do zapisania się na NEWSLETTER, w którym regularnie powiadamiamy o najnowszych artykułach na qnews.pl. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Przypominamy też o konkursie z nagrodami - tylko do końca lipca!

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory