14-11-2019
Efekt "FOMO" na rynkach, czyli pogoń za uciekającymi indeksami
Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER
Regularna obserwacja globalnego sondażu BofAML wśród zarządzających funduszami popłaca. Jest to świetne źródło informacji na temat psychologii rynku, obaw i nadziei, strachu i optymizmu.
W poprzednich miesiącach konsekwentnie sygnalizowaliśmy, że nastroje zaczynają się poprawiać z pułapów najniższych od 2009 roku. Historycznie wyjście na plus zaprezentowanego na poniższym wykresie barometru zawsze w dostępnej nam historii stanowiło średnioterminowy sygnał kupna.
W listopadzie doszło do gwałtownego przyspieszenia poprawy nastrojów. Deklarowana przez zarządzających alokacja w akcjach podskoczyła aż o 20 pkt. proc. (do +21 pkt. proc.). Wcześniejsze silne niedoważenie (underweight) odeszło do przeszłości.
Obawy przed recesją, które skłaniały menedżerów do utrzymywania dużych rezerw gotówki i przeważania obligacji w portfelach, nagle zaczęły znikać. Oczekiwania odnośnie globalnej gospodarki podskoczyły o astronomiczne 43 pkt. (!!!).
"Inwestorzy doświadczają tzw. efektu FOMO - strachu przed pozostaniem poza rosnącymi rynkami (fear of missing out) - który wywołał falę optymizmu i skokowy wzrost ekspozycji na akcje i sektory cykliczne" - podsumowuje Michael Hartnett, główny strateg BAML. W ramach "efektu FOMO" fundusze zaczęły błyskawicznie wydawać zgromadzone zapasy gotówki na drożejące akcje, w szczególności spółek typu "value" oraz banków i nielubianych wcześniej spółek ze strefy euro.
Opisane zjawiska to kolejny dowód na to, jak duże jest znaczenie psychologii na rynkach finansowych. Zmiany nastrojów pociągają za sobą konkretne decyzje i przepływy kapitału.
Czy po nadmiernym pesymizmie teraz mamy do czynienia już z nadmiernym optymizmem? Po tak gwałtownej zmianie nastawienia funduszy nie zdziwiłaby nas schładzająca nieco ten entuzjazm korekta. Niemniej sondaż BofAML nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, że mamy do czynienia z euforią porównywalną do tej z początku 2018 roku, której załamanie miało wielomiesięczne skutki.
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
ZOBACZ TAKŻE ...
- Czynsze najmu nie nadążają za cenami
- Dług na rachunkach rośnie najszybciej od siedmiu lat
- Historyczne ścieżki prowadzą do (przejściowej) korekty
- Sondaż BofA: rekordowe ryzyko w portfelach
- Bardziej stroma krzywa rentowności - czy na pewno zły sygnał?
- Małe spółki po prawie 80-proc. rajdzie od dna krachu
- Srebro ciągle nieco za nisko?
- Dolar niemal rekordowo nielubiany
- Złoto broni się przed głębszą korektą
- Statystyczna spółka już powyżej wartości księgowej