EBC przejmie pałeczkę od Fedu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

EBC przejmie pałeczkę od Fedu

Skup aktywów w strefie euro będzie oznaczał, że nadal – mimo końca QE w USA – będzie puchła suma bilansowa głównych światowych banków centralnych.

Zapraszamy do zapisania się na NEWSLETTER

Oczy finansowego świata będą w czwartek skierowane na konferencję prezesa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego. Miesiąc po obniżce stóp procentowych i zadeklarowaniu programu skupu aktywów, tym razem mamy poznać szczegóły „luzowania ilościowego” (QE). Wstępnie wiadomo, że suma bilansowa EBC ma urosnąć z 2 do 3 bln euro.

Niezależnie od wewnętrznych problemów strefy euro, na sprawę warto spojrzeć przez pryzmat globalnej płynności. Jeśli popatrzymy na sumę aktywów wszystkich głównych światowych banków centralnych, to okaże się, że od 2009 roku mamy do czynienia z zaskakująco stabilnym trendem wzrostowym.

Rys. 1. Suma aktywów czterech głównych banków centralnych* (mld USD)

Źródło: obliczenia własne, FRED; * Fed, EBC, Bank Anglii, Bank Japonii

Perspektywa luzowania w strefie euro oznacza, że ten zdumiewający trend zostanie prawdopodobnie podtrzymany akurat w momencie, kiedy skończy się pompowanie bilansu amerykańskiego banku centralnego i ok. dwa lata po tym, jak przestał „puchnąć” bilans Banku Anglii. Gdyby nie EBC, na "placu boju" pozostałby już tylko gorliwie skupujący obligacje Bank Japonii.

Rys. 2. Sumy bilansowe Fedu i EBC (mld USD)

Chociaż koniec QE w USA potencjalnie może wywołać przejściowe turbulencje rynkowe (na razie najbardziej widocznym efektem ubocznym jest umacnianie się dolara), to później przejęcie pałeczki przez EBC powinno sprzyjać koniunkturze na rynkach finansowych.

Oczywiście niezmiennie można zadawać sobie pytanie: jak długo jeszcze? Wydaje się, że jedyną siłą, która powstrzymałaby banki centralne przed kontynuacją wielkiego eksperymentu ekonomicznego, byłby niekontrolowany wzrost globalnej inflacji. W długim okresie taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny, ale na krótką metę sygnałów takich nie widać.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory