szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

19-09-2019

Dużo miejsca do poprawy nastrojów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Strach wśród zarządzających funduszami na świecie maleje, ale do euforii bardzo daleka droga - tak można by w skrócie podsumować najnowszy, wrześniowy globalny sondaż Bank of America/Merrill Lynch. To jeden z najlepszych monitorowanych przez nas barometrów nastrojów na rynkach.

Nasza ulubiona miara "sentymentu" w ramach tego sondażu, czyli wskaźnik deklarowanej przez zarządzających bieżącej alokacji w akcjach, kontynuuje odbicie od czerwcowego dołka. Ale jednocześnie ciągle jest na bardzo niskim, ujemnym poziomie (czyli fundusze ciągle deklarują w większości niedoważenie w akcjach).

Z tych pułapów ta miara nastrojów potrafiła historycznie jeszcze sporo urosnąć (do bardzo silnego przeważenia w akcjach - ostatnio na początku 2018 roku) na przestrzeni wielu miesięcy. Oczywiście nie da się wykluczyć scenariusza, w którym krótkoterminowo ulega znów pogorszeniu, a w skrajnym przypadku ostatnie ocieplenie jest tylko chwilowe (tak jak chcieliby pesymiści).

Niemniej strateg BofAML, Michael Hartnett ocenia, że ciągle słabe nastroje to dobry sygnał: "Nasze nastawienie pozostaje kontrariańsko bycze, skoro w tym miesiącu sondaż pokazał jedynie umiarkowaną poprawę apetytu na ryzyko". Ocenia, że szansą na radykalną poprawę nastrojów byłaby stymulacja fiskalna w gospodarkach, oddalająca widmo recesji (czyli zwiększenie wydatków/zmniejszenie podatków w celu ożywienia wzrostu gosp.).

Przy okazji Hartnett nawiązuje też do innego barometru nastrojów autorstwa tego banku, o którym również wielokrotnie pisaliśmy. Chodzi o BofAML Bull & Bear Indicator, powstający w oparciu o dane dotyczące m.in. przepływów kapitału w funduszach na świecie. Kilka dni temu wskaźnik spadł jeszcze głębiej do strefy "Extreme Bear" (do 0,7 pkt.). Po raz pierwszy od 2016 roku. To wg metodologii autorów wskaźnika sygnał kupna akcji.

Reasumując, jeśli wierzyć od dawna monitorowanemu przez nas sondażowi, nastroje na rynkach poprawiają się, ale ciągle z bardzo niskich poziomów.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna