Deficyt (na razie) na właściwej ścieżce | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Deficyt (na razie) na właściwej ścieżce

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Eurostat podał w ostatnich dniach ważne dane nt. wielkości deficytów budżetowych (tzw. sektora rządowego) w krajach UE - za II kwartał. Zacznijmy od Polski.

I tu pozytywne zaskoczenie - głównie na skutek wzrostu przychodów deficyt budżetowy stopniowo się kurczy. Eurostat podaje, że w kolejnych czterech kwartałach deficyt wyniósł już "tylko" 1,8% PKB, co jest poziomem najlepszym od lat.

Trzeba tu zastrzec, że dane te na razie obejmują tylko pół bieżącego roku (oraz II poł. 2015), tak więc w niewielkim stopniu widać tu wydatki z tytułu "500+". Biorąc także pod uwagę zapowiadany wzrost innych odpływów gotówki w najbliższych latach (np. z tytułu skrócenia wieku emeryt.), wydaje się, że linia obrazująca wydatki może zacząć rosnąć. Niemniej dotychczasowy trend kurczenia się dziury budżetowej cieszy, bo oddala na razie groźbę nałożenia na Polskę unijnej procedury nadmiernego deficytu (EDP).

Inna sprawa, że jak na kraj z jednym z najwyższych wskaźników wzrostu PKB w całej UE, ciągle dość pokaźny deficyt trudno uznać za powód do chwały. Jeśli porównamy tempo redukcji dziury budżetowej, to jest ono niemal identyczne jak średnia unijna. To pokazuje też, jak wiele w kwestii krajowego budżetu zależy od zjawisk w skali całej Europy.

Polskie osiągnięcia w kwestii redukcji deficytu wyglądają mało imponująco zwłaszcza w porównaniu z Niemcami, które mimo znacznie słabszego wzrostu PKB notują od dwóch lat nadwyżkę finansową.

Już niebawem przeanalizujemy też dane Eurostatu nt. poziomów zadłużenia.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory