szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
WARSZTAT INWESTORA

02-02-2017

Czy zagraniczne fundusze naprawdę są tańsze?

W mediach trwa dyskusja na temat tego czy opłaty pobierane przez polskie fundusze inwestycyjne są zbyt wysokie w stosunku do oferowanych na naszym rynku funduszy zagranicznych, tzn. zarejestrowanych w Luksemburgu.

Już na wstępie trzeba przyznać, że sprawa jest złożona ze względu na różną strukturę opłat. Fundusze zagraniczne chwalone są za generalnie dość niskie koszty zarządzania. Ale to tylko pół prawdy, bo z drugiej strony pobierają często relatywnie wysokie opłaty dystrybucyjne (manipulacyjne), które już na wstępie zmniejszają wartość inwestycji. Bezpośrednie porównania utrudnia jednocześnie fakt, że struktura opłat nie jest jednolita. Niektóre fundusze zagraniczne oprócz typowych opłat pobierają jeszcze roczną (oprócz wstępnej) opłatę dystrybucyjną lub opłatę za prowadzenie rejestru.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie koszty ponosi inwestor w pierwszych trzech latach po zakupie jednostek funduszy. Zacznijmy od funduszy typowo akcyjnych. Do porównania wybraliśmy z jednej strony QUERCUS Agresywny, a z drugiej – trzy przykładowe fundusze zagraniczne. Szczegóły w tabeli.

Wniosek jest taki, że na wstępie inwestycji to fundusze zagraniczne okazują się droższe (ze względu na opłaty dystrybucyjne). Potem niższa opłata za zarządzanie zaczyna działać na ich korzyść, ale po trzech latach inwestycji różnice nie okazują się tak duże, jak się powszechnie sądzi. Łączny koszt w przypadku QUERCUS Agresywnego po trzech latach to 11,7% początkowej inwestycji, natomiast w przypadku analizowanych funduszy zagranicznych jest to ok. 8-9%. Przy zmienności cechującej produkty akcyjne, różnica w kosztach nie jest więc aż tak znacząca.

A co z funduszami dłużnymi? Tu trudność była jeszcze większa, bo nie ma idealnie pasujących do siebie funduszy. W naszym porównaniu zestawiliśmy jednak nasz największy fundusz QUERCUS Ochrony Kapitału z wybranymi funduszami dłużnymi, głównie obligacji korporacyjnych.

Co ciekawe w tym przypadku polski fundusz jest tańszy nie tylko na starcie, ale także po 3 latach oszczędzania. Brak opłaty dystrybucyjnej od razu daje mu przewagę nad produktami zagranicznymi, zaś stała opłata za zarządzanie jest porównywalna.

Reasumując, obiegowa opinia, według której fundusze zagraniczne są dużo tańsze, niż polskie, nie zawsze jest trafna. Bardziej uzasadniona teza jest taka, że fundusze luksemburskie są droższe na starcie, a tańsze w dłuższym, kilkuletnim horyzoncie inwestycji (o ile dany klient w ogóle utrzyma inwestycję w takim kilkuletnim horyzoncie).

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Recesja w globalnej gospodarce wywołana przez pandemię:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna