Czy ten wskaźnik jest już wystarczająco nisko? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Czy ten wskaźnik jest już wystarczająco nisko?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czy koniunktura na GPW po miesiącach bessy uległa już na tyle mocnemu schłodzeniu, by należało uznać, że bardziej już schłodzić się nie może? Końcówka miesiąca to dobra okazja, by spróbować odpowiedzieć na to pytanie, odwołując się do bazującego właśnie na danych miesięcznych popularnego wskaźnika wykupienia/wyprzedania rynku, tzn. oscylatora RSI.

Dobra wiadomość jest taka, że liczony dla indeksu WIG omawiany wskaźnik przebył już długą drogę od momentu, w którym był "wykupiony" (overbought), czyli w październiku 2021. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że niektóre duże ruchy spadkowe w przeszłości dobiegały końca już przy tych poziomach oscylatora - ostatnio na początku 2016, a wcześniej na jesieni 2001. Jednak pesymiści też znajdą tu ciągle coś dla siebie - w dwóch najbardziej dramatycznych przypadkach (2008/09, 2020) wskaźnik musiał zejść jeszcze niżej - do strefy "wyprzedania" (oversold) - zanim WIG osiągnął twarde dno bessy.


RSI (Relative Strength Index) to wskaźnik, którego kalkulacja (w wersji miesięcznej) bazuje na relacji między średnimi miesięcznymi wzrostami i spadkami indeksu.

Bardziej jednoznacznie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o liczne grono mniejszych spółek na GPW. Oscylator liczony dla indeksu sWIG80 zszedł co prawda w okolicę 40 pkt. - najniżej od okolic marca 2020 - ale praktycznie wszystkie jego kluczowe historyczne dołki kształtowały się na jeszcze niższych pułapach, zwykle dopiero w tzw. strefie wyprzedania (poniżej 30 pkt.).

Reasumując, wg omawianego kryterium bessa na GPW jest już na pewnym etapie zaawansowania - i to jest akurat dobra wiadomość, bo rok temu bessa miała dopiero wystartować z poziomów wykupienia. Prosta logika podpowiada, że teraz długoterminowy inwestor ma więc bardziej sprzyjające warunki do zakupów akcji niż rok temu. Ale czy omawiany wskaźnik osiągnął już poziomy maksymalnego schłodzenia (wyprzedania)? Z tak odważną tezą można ciągle dyskutować.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory