szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
CO NAS DZIWI?

07-12-2015

Czas na pierwsze podsumowania roku 2015

Sebastian Buczek
Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Wprawdzie do końca roku jeszcze kilka tygodni, ale czas już na pierwsze podsumowania 2015 r. Jaki był mijający rok na warszawskiej GPW?

Ogólnie słabszy od oczekiwań z początku stycznia. WIG zamiast wzrosnąć o 10%, jest prawie -10%. Honoru bronią tylko średnie i mniejsze spółki – sWIG80 jest +7%.

Cały rok na GPW można podzielić na trzy części. Wpisują się one w kalendarz polityczny. Pierwsza część obejmuje okres od początku roku do wyborów prezydenckich. Po niemrawych pierwszych tygodniach, byki zaatakowały i WIG doszedł do 57,4 tys. punktów. Wydawało się, że atak na 60 tys. punktów jest tylko kwestią czasu. Niestety, jak się później okazało, był to najlepszy moment warszawskiej GPW AD 2015.

Po wyborze prezydenta A. Dudy weszliśmy w fazę drugą. W fazie tej zostaliśmy wręcz zasypani „genialnymi” pomysłami polityków. Akcje, szczególnie banków, jak i spółek energetycznych, ugięły się pod ich ciężarem. Najpierw wróciliśmy do poziomu z początku roku, a później WIG znalazł się pod kreską.

Ale wszyscy liczyliśmy na udaną końcówkę roku. Liczyliśmy, że gros z tych pomysłów to tylko przedwyborcza walka o głosy. Niestety, wydarzenia po wyborach parlamentarnych – czyli faza trzecia – wskazują, że przynajmniej część kontrowersyjnych pomysłów zostanie wdrożonych, co zamiast poprawy koniunktury, doprowadziło do kolejnej fali wyprzedaży w ostatnich tygodniach.

Nie tracimy jednak nadziei. Uważamy, że jeśli nowy rząd realnie myśli o dalszym rozwoju polskiej gospodarki, warszawska GPW powinna odgrywać w tym planie kluczową rolę. Liczymy, że padną tak długo oczekiwane przez inwestorów słowa, które tę nadzieję by podtrzymały. Jeśli nie, miliardy złotych wypłyną z naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i lepszych stóp zwrotu.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Najlepsza inwestycja na II półrocze:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna