Ciekawostka dnia: PMI ostro w górę, czyli powtórka z historii | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Ciekawostka dnia: PMI ostro w górę, czyli powtórka z historii

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER  

Początek nowego miesiąca to tradycyjnie publikacja ważnego wskaźnika: PMI obrazującego aktywność w polskim przemyśle. Okazało się, że styczniowy PMI zaskoczył bardzo pozytywnie - wystrzelił do poziomu aż 55,2 pkt.

Jak to interpretować? Kiedy przed rokiem PMI osiągnął tak wysokie wartości, był to dla nas raczej powód do obaw przed zadyszką, co zresztą okazało się słuszne, bo później przez większość 2014 r. wskaźnik opadał (w czym bardzo "pomógł" konflikt rosyjsko-ukraiński). Teraz jednak wydaje się, że taki mechaniczny sposób interpretacji byłby niewłaściwy. Po pierwsze dlatego, że (w odróżnieniu np. do roku 2013) nie mamy za sobą silnego ożywienia na GPW, które by świadczyło o tym, że poprawa koniunktury gospodarczej została dawno zdyskontowana w cenach akcji - przykładowo wrażliwe na koniunkturę akcje małych spółek dopiero zaczynają się podnosić.

Drugi powód do analogie historyczne. Naszym zdaniem najpierw spadek, a potem ostatnie silne odbicie PMI bardzo przypomina to, co działo się w latach 2004-2005. Ten przypadek historyczny jest najbardziej podobny pod względem tempa i zasięgu zmian.

PMI i sWIG80

Zestawienie obecnej sytuacji z tą z lat 2004-2007 daje poniższy rezultat.

Jeśli analogia historyczna jest słuszna, to teraz nie należy oczekiwać ponownego szybkiego zejścia PMI

Zauważmy, że mimo że PMI nie ma już dużej przestrzeni do dalszego wzrostu, to jednak całkiem możliwa jest jego stabilizacja na wysokich pułapach, a to także sprzyjałoby rynkowi akcji.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory