Chiny przykręcają kurek z pieniędzmi | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Chiny przykręcają kurek z pieniędzmi

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Bacznie obserwowany przez nas tzw. impuls kredytowy w Chinach - pokazujący wielkość nowego kredytu względem PKB - wg szacunków Bloomberga w kwietniu kontynuował zniżkę (zmalał z ok. 29% do 27% PKB). 12-miesięczna zmiana impulsu kredytowego stała się ujemna.

Impuls kredytowy jest ważny, bo (a) przez lata Chiny stały się jedną z największych gospodarek, mającą decydujący wpływ np. na rynek surowcowy, a finansowanie długiem ma tradycyjnie duże znaczenie dla chińskiej gospodarki, (b) impuls od lat porusza się w wyraźnym, dość regularnym cyklu.

Można zaryzykować tezę, że impuls kredytowy ze sporym wyprzedzeniem przekłada się na globalny przemysł. Z tej zależności wynikałoby, że w gdzieś w okolicach przełomu roku koniunktura przemysłowa może zacząć słabnąć.

Wydaje się też, że chiński cykl ma jakieś pośrednie przełożenie na koniunkturę na GPW, w szczególności na segment małych spółek. Po globalnym kryzysie finansowym fale hossy sWIG80 kończyły się od 6. do 17. miesięcy licząc od szczytu impulsu kredytowego, średnio po 11. miesiącach. Zaaplikowanie tej średniej do obecnej sytuacji dawałoby październik br. jako termin potencjalnego szczytu koniunktury w segmencie "maluchów".

Reasumując, chiński cykl kredytowy coraz wyraźniej zakręca w dół, co może mieć wpływ na globalną koniunkturę gospodarczą oraz koniunkturę giełdową, w tym w "gorącym" segmencie akcji małych spółek na GPW. Na pocieszenie trzeba jednak dodać, że ten negatywny wpływ historycznie ujawniał się z wielomiesięcznym opóźnieniem.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory