Banki centralne prześcigają się w podwyżkach stóp | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Banki centralne prześcigają się w podwyżkach stóp

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego o podniesieniu stopy procentowej o 75 punktów bazowych to kolejny mocny akcent w ramach globalnej fali podwyżek stóp, o której początkach pisaliśmy już w pierwszej połowie 2021 roku.

Teraz ta fala nie tylko nie słabnie, ale wręcz przeciwnie - jak się zdaje dopiero wchodzi w fazę kulminacyjną. Koszty pieniądza idą w górę w szybkim tempie w tak ważnych gospodarkach jak - obok strefy euro - Kanada, Australia oraz przede wszystkim USA, gdzie na wrześniowym posiedzeniu spodziewana jest podwyżka również o 75 pb.

Na "coraz bardziej zsynchronizowany globalny cykl podwyżek" wskazywał w sierpniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF). Jego zdaniem "wobec ryzyk inflacyjnych banki centralne muszą kontynuować normalizację polityki w celu przeciwdziałania presji inflacyjnej. Muszą działać rezolutnie w celu sprowadzenia inflacji do poziomów docelowych, unikając odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych." Wszystko to brzmi pięknie i wydaje się faktycznie, że tak masowa globalna fala podwyżek stóp w końcu zdusi inflację. Sęk w tym, że - jeśli wierzyć zależności, którą pokazujemy regularnie na poniższym wykresie - globalne zacieśnianie monetarne o rozmiarach przypominających pierwszą połowę 2008 roku prawdopodobnie odciśnie piętno na wzroście gospodarczym. Opóźnione w czasie efekty uboczne podwyżek kosztu pieniądza mogą zepchnąć globalny wskaźnik przemysłowy Global Manufacturing PMI do poziomów typowo recesyjnych w I połowie 2023. Dotychczasowe zachowanie PMI perfekcyjnie wpisuje się w te rozważania - w sierpniu znalazł się on najniżej od dwóch lat i o krok od spadku poniżej granicy 50 pkt.

Reasumując, to że główne banki centralne walczą z inflacją, to dobra wiadomość na długą metę, nawet jeśli niektóre z nich jak ECB za tę walkę zabrały się dramatycznie późno. W średnim terminie (co najmniej 3 kwartały) efektem ubocznym globalnej fali podwyżek stóp może być jednak dalsze hamowanie gospodarek.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory