szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

25-02-2015

Akcje zapowiadają poprawę w gospodarce

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

Na łamach Qnews.pl już kilkakrotnie prezentowaliśmy wykres, z którego wynika, że akcje małych spółek po słabym 2014 roku znów zachowują się mocniej niż cały rynek mierzony indeksem WIG. Teraz warto dodać do tego kolejne przemyślenia. Jak pokazuje poniższy wykres, kondycja małych firm jest szczególnie wrażliwa na to, co dzieje się w polskiej gospodarce. Ubiegłoroczna słabość "maluchów" zbiegła się w czasie z powolnym obniżaniem się dynamiki polskiego PKB.

Akcje małych spółek są dobrym barometrem koniunktury gospodarczej

Teraz jednak - skoro małe spółki odzyskują wigor - można zakładać, że jest to sygnał ponownego przyspieszenia w polskiej gospodarce (o tym przekonamy się jak zwykle z dużym opóźnieniem; na razie znamy tylko wstępne dane o PKB za IV kwartał ub.r., a przecież mamy za sobą już prawie 2/3 kolejnego kwartału).

Przypuszczenie na temat ożywienia gospodarczego nie jest bezpodstawne, co pokazuje poniższy wykres.

Ekonomiści mBanku prognozują dojście rocznej dynamiki PKB aż do 4,4% w IV kw. br. - głównie za sprawą inwestycji i konsumpcji

Reasumując, polski rynek akcji przystąpił do dyskontowania przyspieszenia w gospodarce. Tak jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, kiedy to przyspieszenie na dobre znajdzie odzwierciedlenie w twardych danych o PKB, ożywienie na GPW może być już w bardzo dojrzałej fazie.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna