szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

21-09-2016

9 bilionów USD w obligacjach z ujemną rentownością

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kwartalne raporty statystyczne Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) są zwykle szeroko komentowane na świecie, choćby dlatego, że członkami tej organizacji jest 60 banków centralnych z całego świata. Zobaczmy co przynosi najnowszy, wrześniowy raport.

Jedną z najciekawszych kwestii są dane na temat rynków obligacji. Wiadomo, że polityka banków centralnych, przede wszystkich EBC i Banku Japonii, zepchnęła rentowności części papierów skarbowych (a ostatnio nawet korporacyjnych) poniżej zera - to zjawisko, które jeszcze kilka lat temu było czymś niewyobrażalnym (zawsze zakładało się, że obligacje skarbowe to instrument "wolny od ryzyka"). Dane BIS rzucają nowe światło na tę kwestię. Według wyliczeń ekspertów wartość obligacji notowanych z ujemną rentownością to już ok. 9 bilionów (9.000.000.000.000) dolarów! W pierwszych dniach po referendum ws. Brexit wartość ta sięgnęła nawet 10 bln USD. I pomyśleć, że jeszcze dwa lata temu takich papierów nie było praktycznie w ogóle. Oczywiście niemal w całości składają się na to obligacje denominowane w euro oraz jenach.

BIS unika jasnej odpowiedzi na zadane przez siebie pytanie czy papiery z ujemną rentownością są przewartościowane (naszym zdaniem są, i to skrajnie - jak bowiem inaczej określić instrumenty, które będą przynosić straty w dłuższym okresie?), niemniej przyznaje, że środowisko niskich (ujemnych) stóp procentowych wywiera negatywną presję na rentowność banków komercyjnych w Eurolandzie i Japonii. "Banki niechętnie przerzucają ujemne stopy procentowe na klientów zakładających depozyty. W efekcie presja na marże odsetkowe jest szczególnie widoczna w krajach z ujemnymi stopami procentowymi" - stwierdza BIS. Potwierdzałoby to coraz powszechniejszą opinię, że polityka EBC i BoJ bardziej szkodzi, niż pomaga sektorowi bankowemu.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Najlepsza inwestycja na 2022 rok

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna