szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

07-04-2020

+50% od marcowego dołka do końca roku?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Porównywaliśmy już marcowy krach na Wall Street z podobnymi historycznymi epizodami. Pokuśmy się również o wykonanie takiego ćwiczenia w odniesieniu do rodzimego rynku akcji.

Jeśli krach zdefiniujemy jako gwałtowne "oderwanie się" w dół od 200-sesyjnej średniej kroczącej, to z porównywalnymi sytuacjami mieliśmy do czynienia na jesieni 2008, na jesieni 1998 (kryzys rosyjski) oraz na przełomie lat 1994/95.

Spróbujmy zbadać bliżej te przypadki, za punkt wyjścia w porównaniu przyjmując dołek największej paniki (pominiemy epizod z lat 1994/95 ze względu na chaotyczny i niedojrzały charakter GPW w pierwszych latach funkcjonowania).

Jakie wnioski?

Na krótką metę w obu historycznych przypadkach pierwotny dołek panicznej wyprzedaży był potem ponownie "testowany", a nawet istotnie pogłębiony (pocz. 2009).

Na dłuższą metę wnioski są jednak ... optymistyczne. Zauważmy, że niezależnie od tego którą z tych dwóch historycznych ścieżek podążałby WIG, do końca roku powinien wspiąć się na poziom o jakieś ... 50% wyższy od marcowego dołka.

Rzecz jasna owe ścieżki nie są żadną nieomylną wyrocznią, a raczej jedną ze wskazówek. Bez wątpienia obecny kryzys jest bardzo specyficzny pod względem fundamentalnym.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna