szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

16-04-2021

30 lat GPW - małe spółki górą

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Obchodzone dzisiaj 30-lecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie to dobra okazja, by przyjrzeć się rodzimym indeksom z długoterminowej perspektywy.

Spośród istniejących obecnie głównych indeksów pełną trzydekadową historią mogą pochwalić się tylko dwa: WIG i WIG20.

W całym tym okresie WIG odnotował stopę zwrotu na poziomie 14,6% średnio w skali roku, choć wynik ten jest mocno zaburzony przez wpływ pierwszych kilku lat. Gdyby skrócić badany okres np. do 25. lat, to stopa zwrotu wynosi 6,5%, co należy traktować jako bardziej miarodajną liczbę. Tutaj ważna uwaga - należy pamiętać, że obejmujący cały rynek indeks WIG ma charakter dochodowy, tzn. uwzględnia dywidendy i ich reinwestycję. Tej samej cechy nie ma np. WIG20, który - jak pokazuje poniższy wykres - na przestrzeni dekad jest zdecydowanie najsłabszym benchmarkiem. Lepiej, choć też bez rewelacji, wypadła dochodowa wersja (czyli WIG20TR), liczona od końcówki 2004 roku.

Z pozostałymi indeksami GPW obejmującymi średnie i małe spółki jest o tyle problem, że w obecnej postaci istnieją w zasadzie dopiero od 2007 roku, zaś ich wersje dochodowe (TR, total return) mają jeszcze krótszą historię (od XII 2009).

Niemniej pokusiliśmy się o takie sklejenie poszczególnych indeksów i ich wersji, by uzyskać w miarę jasny obraz stóp zwrotu z akcji średnich i małych spółek na GPW.

Wg naszych szacunków długoterminowy wyścig na GPW zdecydowanie wygrywają ... małe spółki. Od początku istnienia protoplasty obecnego sWIG80 (czyli WIRR), czyli od XII 1994, średnia składana roczna stopa zwrotu (CAGR) wyniosła 13,0%.

Reasumując, w pierwszych trzech dekadach funkcjonowania GPW zarysowała się wyraźna hierarchia stóp zwrotu. Najwyższe przyniosły małe spółki, pośrodku stawki uplasowały się średnie firmy, a na końcu rankingu znalazły się największe (WIG20).


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna