szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

27-09-2019

3%+ rocznie z amerykańskich akcji?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowsza kwartalna odsłona raportu Z.1 (Financial Accounts of the US) Rezerwy Federalnej to dla nas tradycyjnie okazja do odświeżenia wskaźnika, który pokazuje jak zagregowana wartość akcji na Wall Street ma się do całej wartości wszystkich instrumentów finansowych w USA. Jest to swoista zagregowana alokacja w akcje w skali całej amerykańskiej gospodarki. Można też powiedzieć, że jest to procent akcji w portfelu przeciętnego amerykańskiego inwestora (zarówno indywidualnego, jak i korporacyjnego).

Obliczanie tego wskaźnika to coś więcej niż tylko "sztuka dla sztuki". Historycznie jego wartości pozwalałyby bowiem z dużą precyzją przewidywać przyszłe, długoterminowe (np. 10-letnie) stopy zwrotu z S&P 500. Zasada jest prosta - im więcej akcji w zagregowanym portfelu, tym ... gorzej dla przyszłych stóp zwrotu (i na odwrót).

Wyliczenia pokazują, że na koniec II kwartału alokacja w akcje wyniosła 44,2%, co wg historycznej korelacji oznaczałoby, że w kolejnych 10. latach należy oczekiwać stóp zwrotu rzędu 3,5% (średnio w skali roku, z uwzględnieniem reinwestycji dywidend). Mniej więcej takie same wartości pokazują również nasze wstępne szacunki za kończący się III kwartał (oficjalne dane będą dostępne w grudniu). {uwaga - to szacunek średnioroczny; rezultaty w pojedynczych latach mogą oczywiście od niego mocno odbiegać w jedną lub w drugą stronę}

Widać zatem, że długoterminowe perspektywy dla amerykańskich akcji przy obecnych poziomach nie wyglądają zbyt okazale, choć jednocześnie pozostają konkurencyjne względem wypadających pod tym względem jeszcze gorzej amerykańskich obligacji. Warto przy tym zwrócić uwagę, że nie dalej jak w grudniu ub.r. nadarzyła się znacznie lepsza okazja do zakupów - wtedy projekcja mówiła o długoterminowych zyskach rzędu 6%+. Takie, a może nawet lepsze okazje będą się z pewnością zdarzać (nie wiadomo tylko kiedy).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna