szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

28-11-2019

Wg tych danych na Wall Street jeszcze daleko do euforii

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Obserwując wspinaczkę amerykańskiego S&P 500 na rekordowe pułapy cały czas zadajemy sobie kontrolne pytanie: czy widać kontrariańskie sygnały zagrażające kontynuacji tej tendencji? Póki co niebezpiecznej euforii z pewnością nie widać, jeśli chodzi o dane nt. przepływów kapitału w funduszach inwestycyjnych (fund flows) za oceanem.

Stratedzy J.P. Morgan pokazują, że ostatnie kilkanaście miesięcy to ciągły ... odpływ pieniędzy z funduszy akcji (łącznie z popularnymi za oceanem ETF-ami). Kapitały napływały i napływają za to do funduszy obligacji.

A jak to wygląda na dłuższą metę? Ciekawie prezentuje się wskaźnik UBS, który 12-miesięczne saldo napływów do funduszy akcji odnosi do średniej kapitalizacji spółek z S&P 500.

Jak widać ta miara "miłości" klientów funduszy do rynku akcji nie tylko nie jest na szczytach, lecz paradoksalnie - wbrew rekordom S&P 500 - pogłębia kilkuletnie dołki. Te dane świadczą o tym, że wbrew pozorom nie tylko nie widać tu oznak niebezpiecznej euforii, lecz raczej symptomy silnego sceptycyzmu co do kontynuacji hossy. Akcje wspinają się po "ścianie strachu" (wall of worry)?

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W IV kw. wzrost PKB zmalał do ok. 3% r/r. Ile wyniesie w całym tym roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna