szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

27-11-2019

Rekordowe zaległości "króla polskich indeksów"

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kojarzony ze spółkami średniej wielkości indeks mWIG40 okrzyknęliśmy niegdyś "królem polskich indeksów" ze względu na to, że jako jedyny z nich dotrzymywał kroku amerykańskiemu S&P 500 w trakcie hossy trwającej od 2009 roku.

Niestety zgodnie z przekorną naturą rynków to wyróżnienie najwyraźniej się zemściło, bo od wielu miesięcy mWIG pozostaje w tyle za bijącym rekordy amerykańskim benchmarkiem. Te zaległości osiągnęły wręcz rekordowe rozmiary w trakcie obecnej hossy, wynoszące już niemal 30 proc. (!).

Co ciekawe jednak jeśli spojrzymy na wykres pokazujący 12-miesięczne zmiany obu indeksów, to tam obecna sytuacja wygląda już bardziej znajomo.

Zauważmy, że w kolejnych cyklicznych dołkach zmiany mWIG-u (i zazwyczaj również innych polskich benchmarków) były z reguły dużo bardziej ujemne niż w przypadku S&P 500 (nam obecna sytuacja przypomina najbardziej lata 2011-2012).

Ale jest też druga strona medalu - w okolicach cyklicznych szczytów to mWIG mógł się pochwalić wyraźnie szybszym tempem zwyżki niż amerykański benchmark. Czasem różnice dochodziły do kilkudziesięciu procent.

Innymi słowy, zmienność zdaje się mieć dwa oblicza - w okresach słabości jest swoistą karą dla polskich indeksów takich jak mWIG40, zaś w okresach dobrych premiuje krajowe akcje w porównaniu z amerykańskimi. Ostatnie kilkanaście miesięcy, a szczególnie ten rok, przyniosły spore zaległości względem Wall Street...

Niezależnie już od wszelkich prognoz dotyczących wzajemnego zachowania obu indeksów, omawiane rozbieżności pokazują coś jeszcze - że warto o dywersyfikację portfela inwestycyjnego, bo w różnych okresach poszczególne rynki sprawują się lepiej lub słabiej.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W IV kw. wzrost PKB zmalał do ok. 3% r/r. Ile wyniesie w całym tym roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna