szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

26-11-2019

OFE już nie sprzedają. Zaczęły nawet kupować

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Na przestrzeni tego roku zwracaliśmy uwagę, że polski rynek akcji odczuwa rzadko spotykaną niekorzystną sytuacją, jeśli chodzi o przepływy kapitału. Jednym z elementów tego krajobrazu była uporczywa podaż walorów ze strony OFE wraz ze zbliżaniem się terminu ich przekształcenia.

W ostatnich dwóch miesiącach, a szczególnie w październiku, to się wyraźnie zmieniło. W ostatnim miesiącu OFE wydały netto ok. 350-380 mln zł na zakup polskich akcji wg szacunków różnych brokerów.

Być może zmiana nastawienia funduszy to efekt stopniowego konkretyzowania się sprawy ich przekształcenia. Wg przyjętego przez rząd na początku listopada projektu ustawy OFE mają mieć w portfelach co najmniej 92% w polskich akcjach po zapłacie tzw. opłaty przekształceniowej (która ma zostać sfinansowana głównie z gotówki i akcji zagranicznych). Potem ta agresywna alokacja ma być łagodniej niż wcześniej zapowiadano ograniczana - górny limit zaangażowania ma być zmniejszany o 2 pkt. proc. (a nie 2,5) rocznie. Zdaniem niektórych brokerów może to nawet oznaczać, że w przyszłym roku OFE będą musiały nadal dokupować polskie akcje.

Przypomnijmy, że przekształcenie OFE ma pociągnąć za sobą inne skomplikowane konsekwencje:

  • od II kw. 2020 zniknie mechanizm "suwaka" odsysający gotówkę z OFE do ZUS (obecnie ok. 500-600 mln zł miesięcznie);
  • "nowe" OFE przestaną jednocześnie być zasilane strumieniem składek (obecnie ok. 250-300 mln zł miesięcznie);
  • nie wiadomo jaki odsetek ubezpieczonych zdecyduje się przenieść środki do "nowych" OFE, a jaki - do Funduszu Rezerwy Demograficznej w zamian za księgowy zapis na subkoncie w ZUS (nie wiadomo więc ile akcji trafi do rządowego FRD).

Reasumując, wraz ze zbliżaniem się terminu przekształcenia/likwidacji OFE zaczęły dla odmiany kupować polskie akcje, co może wynikać ze zmieniających się szczegółów technicznych czekającej je w przyszłym roku operacji. W długim terminie, po roku 2020 aktywa funduszy działających na gruzach OFE będą powoli się kurczyć na skutek wypłat emerytur (częściowo wypłaty te będą finansowane z dywidend).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W IV kw. wzrost PKB zmalał do ok. 3% r/r. Ile wyniesie w całym tym roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna