szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-11-2019

Dwa zegary koniunktury giełdowej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czy nowe rekordy S&P 500 oznaczają, że na Wall Street - i ogólnie na rynkach globalnych - zapanowała niebezpieczna euforia? Zarówno zwolennicy scenariusza "byczego" jak i "niedźwiedziego" mają obecnie w zanadrzu argumenty mające przemawiać za twierdzącą bądź przeczącą odpowiedzią na to pytanie.

Weźmy pod uwagę dwa wskaźniki, które w sferze graficznej są do siebie tak łudząco podobne (przedstawiane są w formie "zegarów"), że bywają wręcz często mylone.

Zwolennicy scenariusza rychłej głębokiej korekty spadkowej przytaczają Fear & Greed Index, obliczany przez CNN. Wskaźnik znalazł się w strefie "Extreme Greed" ("skrajna żądza zysków"), czyli w strefie ostrzegawczej.

Tymczasem podobny "zegar" autorstwa Bank of America/Merrill Lynch, czyli BofAML Bull & Bear Indicator, nie tylko nie jest blisko niebezpiecznie wysokich odczytów, lecz ledwie zdołał wyjść ze strefy "Extreme Bearish" ("skrajnie niedźwiedzie nastroje").

Jak to możliwe, że dwa alternatywne wskaźniki prowadzą do tak odmiennych wniosków? Oba obserwujemy od dłuższego czasu i wydaje się, że Bull & Bear Indicator do skrajnych stref wchodzi dużo rzadziej (nawet raz na wiele miesięcy), podczas gdy CNN Fear & Greed Index cechuje się wyższą "częstotliwością" sygnałów. Wydaje się, że ten drugi ma za zadanie "wyłapywanie" również mniejszych korekt spadkowych (ale za cenę zdecydowanie przedwczesnych sygnałów, jak np. na przełomie 2017/18).

Oczywiście te różnice to pochodna odmiennej konstrukcji i innych komponentów branych pod uwagę przez autorów obu barometrów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Bull & Bear Indicator dotyczy rynków globalnych, a nie tylko amerykańskiego.

Powyższe rozbieżności sprawiają oczywiście spore trudności jeśli chodzi o interpretację. Zdaniem autora przegrzewanie się krótkoterminowego "zegara" koniunktury giełdowej może zapowiadać krótkoterminową korektę spadkową (może, ale nie musi - w okresach silnych trendów te sygnały bywają przedwczesne), zaś ciągle niski poziom średnioterminowego zegara przemawiać może za tym, że średnioterminowa poprawa nastrojów na rynkach w szerszym kontekście jest dopiero we wczesnej fazie.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W IV kw. wzrost PKB zmalał do ok. 3% r/r. Ile wyniesie w całym tym roku?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna